Alanya Kalesi

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Kalesi, Alanya’nın en önemli simgelerinden bir tanesidir. Alanya Kalesi’nin surlarının uzunluğu 6,5 kilometreyi bulmaktadır. Alanya’da gezilecek yerler listesine Alanya Kalesi’ni de eklemelisiniz.

Alanya Kalesi’nde yerleşim halen devam etmektedir. Kale içinde yer alan ahşap evlerin önünde tahta tezgahlar bulunmaktadır. Yöre halkı bu tezgahlarda ipek dokuma, pamuklu dokuma, boyalı su kabakları ve çeşitli hediyelik eşyalar satmaktadır. Kaleye çıkan yol üzerinde çeşitli kafe ve restoranlar yer almaktadır. Taşıt trafiğine açık olan kaleye yürüyerek yaklaşık 1 saat gibi bir sürede çıkılmaktadır.

Alanya Kalesi’nin Tarihi

Alanya yarımadasında bulunan yerleşim, Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Bölgenin ayakta kalan tarihi dokusu, Selçuklu dönemine aittir. Alanya Kalesi, M.Ö. 2.yüzyılda Korakesion adıyla kurulmuştur. Kaleyi Romalı korsan Tryhos’un savaşçıları inşa etmiştir. Romalılar M.Ö. 64-65 yıllarında Alanya Kalesi’ni el geçirmişlerdir. 1221 yılında kaleyi fetheden Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad, burada restoran çalışmaları yaptırmıştır. Kale ve çevresinde bulunan yerleşim alanı Selçukluların egemenliğinden sonra sırasıyla Karamanoğulları, Memlükler ve son olarak da Sultan Süleyman tarafından Osmanlı himayesine geçmiştir.

Alanya Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Alanya Kalesi, yılın her günü ziyarete açık bir müzedir. Alanya Kalesi Müzesi, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde 09:00-19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sonbahar ve kış aylarında ise 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.

Alanya Kalesi’ne giriş ücreti kişi başı 15 TL’dir. Müzekart ve Müzekart+ sahipleri ücret ödemeden kaleyi ziyaret edebilmektedir.

Alanya Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? Alanya Kalesi Ulaşım

Alanya Kalesi ve Antalya şehir merkezi arasında 140 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Alanya – İstanbul arası 850 kilometre ve Alanya – Ankara arası 526 kilometredir. Antalya’dan Alanya ilçesine özellikle yaz mevsiminde oldukça sık otobüs kalkmaktadır. Bu otobüsleri kullanarak kolayca Alanya’ya varabilirsiniz. Alanya ilçesinin merkezinde yer alan kaleye yaklaşık 1 saat yürüme ile çıkabilirsiniz. Alanya Kalesi taşıt trafiğine açık olduğu için bölgede sefer yapan minibüsleri veya taksileri de tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap