Antalya ve Gezilmesi Gereken Yerler

Masmavi deniz ve tarihin en derin izlerini taşıyan bir mimari. Sıcacık ve tertemiz havası. Harika doğası. Türkiye’den ve dünyanın her yerinden sayısız turistin ziyaret ettiği güzel Antalya. Antalya’ya gittiğiniz zaman şehir merkezinde gidilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında bu yazımızda bol bol ipucu bulabilirsiniz.

Kaleiçi

Kaleiçi tarihi mimarisi ve dar sokakları ile Antalya’nın içinde size çok farklı bir atmosfer yaşatacak.Beyaz boyalı tarihi Osmanlı konaklarının yanı sıra Roma, Bizans ve Selçuklular döneminden yapıları da barındıran Kaleiçi içerisinde butik oteller, hediyelik eşya satan dükkanlar, yemek için çok çeşitli yerler barındırıyor.

Antalya Yat Limanı

Kaleiçi’nden biraz aşağı iniyorsunuz karşınıza Antalya Yat Limanı çıkıyor. Bu limanda şu anda sadece yatlar bulunuyor. Liman boyunca dizilmiş mekanlardan birisinde keyifli bir yemek ve kahve size iyi gelecek.

Yivli Minare

Selçuklu mimarisinin harika örneklerinden birisi olan Yivli Minare Antalya’nın simgesidir. İsmi mimarisinde bulunan sekiz yivden gelmektedir. Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Antalya Müzesi

Antalya’ya gidildiği zaman bu müzeye en az bir saat ayırmalısınız. Antalya ve çevresindeki antik bölgeler olan Likya, Pamfilya ve Psidia’dan 5000’in üzerinde eser bu müzede sergilenmektedir.

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı Kaleiçi’ni saran surların üzerinde 2000 yıldır dimdik sapasağlam ayakta. Sizi kendisine hayran bu yapıt mutlaka görülmeli.

Konyaaltı Plajı

Antalya denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Konyaaltı Plajı çakıl taşı ve kum karışımından oluşmuştur. Suları genellikle serindir. Kumsalda uzanmış keyif yaparken bir şeyler içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi, Antalya’da panoramik liman manzarasının ve gün batımının en iyi izlendiği yerlerden biri olması sebebiyle hem yerel halktan hem de turistlerden büyük ilgi görüyor.

Antalya Aquarium

Konyaaltı Plajı’na çok yakın mesafede yer alan Antalya akvaryum, 6.800 metreküp su hacmi ile dünyanın en büyük akvaryumlarından birisi olma özelliğine sahip. Akvaryum, ana tankı, 131 metre uzunluğundaki tüneli ve tematik bölümleriyle, özellikle de çocuklu ziyaretçilere çok keyifli anlar yaşatıyor. Akvaryumda bir de kapalı alanda her gece doğal kar yağdırılan Kar Dünyası bulunuyor.

Saat Kulesi

Saat Kulesi, Antalya’nın en merkezi caddelerinden Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alıyor. Saat Kulesi’ne kadar gitmişken, kulesinin hemen ilerisinde bulunan, 18. yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı camisi olan Tekeli Mehmet Paşa Camii’ni de ziyaret edilecek yerler listenize alabilirsiniz.

Lara

Antalya’nın en gözde semtlerinden biri olan Lara’da şık kafelerde içkinizi yudumlayabilir, lüks restoran ya da balık lokantalarında yemek yiyebilir ve AVM’lerde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bunlarla da yetinmezseniz, Lara plajında deniz keyfi yapabilirsiniz.

Yorum Yap