Atina Tatili

Antik kent Atina. Yunanistan’ın başkenti. Batı uygarlığının beşiği olarakta nitelendirilen Atina tatil için oldukça cazip. Ülkemize komşu olan ve ulaşım oldukça kolay olan Yunanistan için bir tatil planlayabilirsiniz. Antik yapılar, eserler dışında Atina alışveriş, gece yaşantısı, deniz tatili için ideal bir yer. Yunanistan’ın en büyük limanı başkent Atina yakınlarındaki Pire ‘den Yunanistan adalarına kolayca gidebilirsiniz. Pire, Yunan Adaları’ndaki kısa yolculuklar için önemli bir biniş / iniş noktasıdır.

Yunanistan’ın başkenti yıl boyunca canlı kalır.Temmuz, Ağustos ayları en sıcak dönemlerdir. Ekim, Kasım aylarında da bu güzel şehri ziyaret ederek sonbahar tatili yapabilirsiniz.

Birazda Atina’de nereleri görmek gerekiyor onlara bakalım;

Atina’da gezilecek yerlerin en başında gelen Akropolis klasik dönemin ve bu dönem medeniyetinin evrensel sembolü olmuş, mimari ve sanatsal açıdan benzersiz yapı kompleksi Antik Yunanistan’ı dünyaya tek başına tanıtabilmektedir. 5. yy’da Atinalılar Perslere karşı meşhur zaferlerini kazanmış, Antik Atina demokrasisini kurmuş ve Antik dünyanın lider şehir devletinin vatandaşları haline gelmiştirler. Bu dönemde yaşayan devlet adamı Perikles dönemin en önemli mimar, sanatcı ve heykel traşlarını toplayıp, Fidias önderliğinde bu sıradışı sanatcı grubundan Atina’nın ortasında bulunan dev kaya parçasından daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yapı ortaya çıkarmalarını istemiştir. Akropolis kompleksinin içerisinde bulunan Parthenon, İktinus tarafından, Erehteon, Propilea ve Akropolis’in girişi Mnesikles tarafından yapılmıştır.

Akropolis’ten hemen aşağı inin ve karşınızda Plaka’yı, yani Yunan kültürünün en otantik haliyle akıp gittiği bölgeyi bulacaksınız. Renkli, şirin ve dar sokaklarında sıralanmış dükkanları, kafeleri, yüz yıllık ağaçları ve yürüyüş yolları sayesinde kendinizi küçük bir tatil kasabasındaymış gibi hissedeceksiniz. Atina’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Plaka’nın her sokağında irili ufaklı Antik Yunan ve Roma kalıntıları ile Bizans kiliseleri ve son yüzyılın yapıları bir arada yükseliyor. Gün bitip de yapılan gezilerin yorgunluğu hafiften kendini göstermeye başladığında buradaki restoranların huzurlu atmosferinde dinlenmek çok keyifli.

Ulusal Arkeoloji Müzesi Yunanistan’ın en büyük dünyanın da en önemli müzelerinden biridir. Müze Antik Yunanistan’dan paha biçilemez eserleri sergilemektedir. Antik çağla ilgili dünyanın en önemli müzesidir. 11 binden fazla tarih öncesi dönemden Geç Antik döneme kadar eserin sergilendiği müze 8000 metre karelik bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Agora, Antik Atina’nın kalbi durumundaydı; siyasi, ticari ve sosyal aktivitelerin gerçekleştiği dini ve kültürel merkeziydi. Agora’nın bulunduğu bölge aralıksız 5000 yıl boyunca yerleşik hayata ev sahipliği yapmıştır. M. Ö. 6.yy’da Solon döneminde Agora kamu alanı olmuştur. En son halini M.Ö. 2yy’da almıştır. Agora Roma döneminde bir çok yapı onarılıp yoğun bir tamirattan geçmiştir. Bizans dönemi ve sonrasında büyük ölçüde terk edilen alan, Atina’nın yeniden Yunan devletinin başkenti olmasıyla tekrar canlılık kazanmıştır. Agora’da bir çok tapınak, tarihi konser alanı ve M.S. 1000. yılda inşa edilmiş Aya Apostoli kilisesi bulunmaktadır.

Atina Plajları;

1. Süper Cennet Plajı, Mikonos: Mikonos’un plajları kristal suları ve altın rengi kumu sayesinde, pek tabi çok yıldızlı hizmeti ve kusursuz organizasyonundan söz etmeye gerek bile yok, Ege’de en iyi olarak ün kazandı. İsmine en uygun mükemmelliklerden biri, Süper Cennet, yarı saydam turkuaz suyuyla geniş plajlı koydur. Dalın ve yüzeye çıkmadan gözlerinizi açın, bir kerede neden Yunanistan’ın en güzeli olarak değerlendirildiğini anlayacaksınız.

2. Lalaria Plajı, Skiathos: Lalaria’nın büyüsünü yakalamaya hangi kelimeleri gücü yeter ki? Adanın ticari markası, sık sık en çekici plaj ünvanını kazanıp ve ününü dünya çapında duyurmuştur. Zümrüt suyu ve dimdik yükselen kayaların altındaki pürüzsüz beyaz çakıl taşları, yakından görmek için sabırsızlanan istekli ziyaretçilerle dolu düzinelerce günlük tekneyi cezbediyor.

3. Sarakiniko Plajı, Milos: Rüzgar ve dalgalarca ilgi çekici şekillere dönüşmüş tebeşir kadar yumuşak süt beyazı kayalar. Kıyıdan uzaklaştıkça mavinin her tonuna dönen yeşil sulu derin bir körfez. Psychedelic.

4. Kolymbithres Plajı, Paros: Noussa koyuna sıkışmış bu ünlü plajın muhteşem mavi-yeşil suyu ve çeşitli boyutlarda enfes altın koylu hayali görünüşlere ait şekillere dönüşen pürüzsüz grimsi kayaları vardır.

5. Shipwreck Koy (Navagio) Plajı, Zakynthos: Panayiotis denen eski bir teknenin Zakynthos’u dünyaca ünlü kılan binlerce anlık fotoğrafın ve videonun yıldızı olacağını kim tahmin edebilirdi ki? Karaya oturduğu plaj dimdik beyaz kayalarıyla, turkuaz suyu ve beyaz kumuyla büyülü bir ortam oluşturmaktadır. Bu inanılmaz temiz suyuna dalmaktan kesinlikle kendinizi alıkoyamayacaksınız.

6. Myrtos Plajı, Kefalonya: Assos ve Argostoli arasındaki bu inanılmaz plaj tam anlamıyla nefes kesicidir. Adada tartışmasız en ünlü olan plaj, Yunanistan’ın herhangi bir ilk on listesinde olmazsa olmazdır. Beyaz kum, ince çakıllar, inanılmayacak kadar yüksek uçurumların dibinde masmavi sular – bir kere gördüğünüzde bir daha unutamazsınız.

7. Kanal D’Amour Plajı, Korfu: Sidari ve Peroulades arasındaki bu sürreal ortama inanabilmek için görmek gerekir: beyaz, oyulmuş kayalar, mağaralar, küçük plajlar, mavi-yeşil su. Olağan dışı oluşumlar arasında, Canal d’Amour ön plana çıkıyor. Kim bu kayanın dar açıklığında yüzerse diğer tarafta aşkı bulacaktır derler.

8. Porto Katsiki Plajı, Lefkas: Gün batımıyla turuncuya dönen muazzam beyaz kayalıkların dibindeki bu plaj tüm Akdeniz’de en iyi altı plajdan biri seçildi.

9. Balos Plajı, Girit: Akdeniz’de en iyilerden biri olarak değerlendirilen Yunanistan’daki diğer bir en egzotik plaj olan Balos Kissamo yakınında batı Girit boyunca uzanır. Burada toprak pembe ve beyaz olarak parıldar, Venedik kalesiyle Gramvousa adacığı manzaraya masalsı bir not eklerken su, mavi ve yeşilin en büyüleyici tonlarını bir araya getirir.

10. Voidokoilia Plajı, Mora: Messinia’daki bu plajın fotoğrafları aşırı hızlı bir şekilde yayıldı. Enfes mavi-yeşil suyu çevreleyen bu beyaz kum sanki teknik ressamın elinden çıkmış gibi şüphe uyandıran mükemmel bir yarım daire gibidir. Arkasındaki bozulmamış çevre de Yunanistan’ın ilk on plajı arasında gösterilmesinin başka bir sebebidir.