Balkan Turları ve Kosova

Kosova ülkemize yakın olmasının yanı sıra aynı zamanda vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla daha öncede belirttiğimiz gibi Balkan turları kapsamında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Kosava’ya bizim ülkemizden gittiğiniz de kültür bakımından da farklılık göremeyeceğinizden dolayı kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Kosova Doğu Avrupa’da gidebileceğiniz en güzel ülkelerden birisi. Buraya gelmeden önce bir araştırma yaparsanız karşınıza ülkenin bir zamanlar Sırt zulmüyle karşı karşıya kaldığını görebilirsiniz. Ancak günümüzde bu zulümde eser olmadığı gibi ülke modern hayatı da yaşamaya başlamıştır. Kosaca nüfus bakımından da büyük yaklaşık olarak 2 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Başkentinin Priştina olduğu ülkede gezebileceğiniz birbirinden güzel yerler var. 

Kosova Kültürü

Kosova kültürü bize yakın ancak gittiğiniz zaman ilk dikkatinizi çeken nokta ise ülkede neredeyse yok denilecek kadar trafik ışığının olması. Bizim ülkemizden özellikle de büyük şehirlerden birisinde oturuyor ve buraya gelmişseniz bu durum sizi çok şaşırtacak.

Kosova’ da en az gezmek kadar ulaşımında kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tahmin ediyorum ki Kosova denildiğinde Üsküp adını da duymayan yok işte Üsküp ve Priştina arası yaklaşık olarak 2 saat fakat burada gümrük kontrolü yapılıyor. Ülke bize göre daha yoksul bir durumda bu nedenle de gezerken eski püskü arabaları görmeniz mümkün.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki bu ülkeye gittiğimde ne yiyebilirim derseniz en meşhur yemeklerinin başında kebap geliyor.