Belgrad Ve Gezilecek Yerleri

Belgrad denildiğince sizin tarih açısından bilmeniz gereken en önemli konu başlığının Avrupa’nın en eski başkentlerinden birisi olması. Belgrad Türkiye’den belli dönemlerde çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerin başında geliyor. Daha önce pek çok Balkan şehirlerinden bahsetmiştik bu nedenle de bu makalemizde Belgrad ve gezilecek yerler hakkında sizleri bilgilendirelim istedik.

Belgrad için bir tanımlama yapacak olursak günün her vaktinde insan gruplarının sokakta olduğu hareketli bir yer diyebiliriz. Sırbistan’ın baş şehridir ve tuna nehri ile Sava nehrinin tam olarak birleştiği bir noktada kurulmuştur. Bunun için başkent olmasının da bir anlamı vardır. Buradayken kendinizi çok rahat ve huzurlu hissedebilirsiniz. Doğası insana huzur veriyor diyebilirim. 

Republic Square/Belgrad-Sırbistan

Cumhuriyet meydanı olarak bilinen merkez Belgrad’ın en ünlü noktalarının başında geliyor. Belgrad turunuza başlarken ilk olarak burayı tercih etmenizi öneriyorum. 

Knez Mihailova Caddesi/Belgrad-Sırbistan

Şehrin tam merkezinde olan cadde sürekli olarak hareketlidir. Hatta bir tanımlama yapacak olursak burası için İstiklal Caddesi benzetmesi yapılabilir. İnsanlar genelde burada buluşarak şehre dağılırlar. Cadde üzerinde kafeler ve restoranlar bulunuyor.

Kalemegdan/Belgrad-Sırbistan

Sevdiğinizi yanınıza alarak gezebileceğiniz güzel bir yer. Şehirde kültür turları da yapılabilir etrafınızda görmeniz gereken çok sayıda tarihi kalıntılar var. Belgrad hakkında bir hatırlatma yapacak olursak Osmanlı döneminde İstanbul ile beraber yüz bin nüfusu aşan 2. Şehirdi. O zamanda Kalemegdan Belgrad’ın merkezi olarak kabul ediliyordu.