Bilinmeyen Yunan Adaları

Yunanistan’ın çok fazla bilinmeyen ama güzellikleri ile sizi etkiyecek olan birçok adası var. Keyifli bir ada tatili için Bilinmeyen Yunan Adalarını tercih edebilirsiniz.

Karpathos

Karpathos, turkuaz plajları ve güzel köyleriyle tanınıyor. Türkçe ismi Kerpe olan ve diğer Ege adalarına olan uzaklığından dolayı özgün kültürünü de oldukça iyi korumayı başarmıştır. Karpathos adasına gittiğinizde Apella Plajı’na mutlaka uğrayın.

Amorgos

Amorgos adası, bölgedeki diğer adaların kayalıklardan oluşan kıyılarından farklı olarak bembeyaz kumlu plajlarıyla dikkat çekiyor. Adada mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında, dik kayalıklarda denizden 300 metre yükseklikte inşa edilen ve bembeyaz rengiyle kendini hemen belli eden Panagia Chozoviotissa geliyor.

Patmos

Patmos sakin bir tatil için ideal. Güzel doğası ve harika manzarası ile ziyaretçilerin ilgi odağı olan bu Yunan Adası 3000 nüfuslu şirin bir ada.

Alonnissos

Alonnissos çam ağaçları, verimli toprakları ve çoğu çakıl taşlı plajlarıyla ünlü bir ada.Lüks oteller yerine villa kiralamayı ya da kamp yapmayı tercih eden genç turistler arasında gittikçe popüler hale geliyor. Adada plaj keyfinin yanı sıra dalabilir, yürüyüşler yapabilir ve lezzetli Yunan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Hydra

Hydra’nın merkezi, hilal şeklindeki liman ile liman etrafındaki restoran, mağaza ve marketlerden oluşuyor. Limandan yukarı çıkan dik sokakların kenarında evler ve pansiyonlar yer alıyor. Adanın en güzel yönlerinden biri ise araç trafiğine kapalı olması. Alternatif ulaşım araçları olarak eşekleri kullanabilirsiniz.

Skopelos

Skopelos, Ege Denizi’nin en yeşil adalarından birisi.Yemyeşil ormanlarla kaplı olan bu dağlık ada, turkuaz denizi ve geleneksel yaşantının devam ettiği köyleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Tilos

Tilos, bu küçük ada turist kalabalıklarından hoşlanmayanlar ve kimselerin olmadığı sakin plajlar arayanlar için gerçek bir cennet. Adada turistik tesisler sayı olarak az olsa da oldukça kaliteli hizmet sunuyor.

Eğriboz

Eğriboz,henüz yabancı turistler tarafından çok da keşfedilmediği için köylerdeki tipik Yunan yaşam tarzını görmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Adanın en ilgi çekici nyerleri ise en kuzey ve en güney bölgeleridir.

Semadirek

Semadirek cennet plajları, akarsuları ve yamaçlara kurulmuş köyleriyle de ziyaretçileri kendine çekiyor.

Paxos

Paxos, ünlü Korfu adasının hemen güneyinde yer alıyor. Ada turkuaz suyu olan küçük koyları, zeytin ağaçları, yeşil tepeleri ve küçük köyleriyle öne çıkıyor. Bu köylerden Lóggos, Lákka ve Oziás’i mutlaka ziyaret edip görmelisiniz.

Kea

Kea, Atina’ya yakın mesafede bulunmasından dolayı özellikle de hafta sonları Atinalıların akınına uğruyor. Sarp tepeleri, zeytinlikleri, üzüm bağları, vadileri ve antik kalıntılarıyla göz kamaştıran adada isterseniz deniz kenarında dinlenebilir, isterseniz küçük dükkanlardan sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bakabilir ya da işaretlenmiş yürüyüş yollarıyla adayı keşfe çıkabilirsiniz.

Folegandros

Folegandros’un merkezi olan Chora, 200 metre yüksekliğindeki bir uçurumun hemen kenarında kurulu. Ada, parıldayan masmavi denizi, balkonlarından begonvillerin sarktığı küp şekeri andıran bembeyaz evleri ve dar sokaklarıyla sizi bambaşka bir dünyaya alıp götürecek.

Yorum Yap