Bir tarih şehri; Amasya

Gerek tarihi gerek doğal güzellikleri olsun Amasya mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Bunun yanına birde şehrin kültür mirası da ekleniyor. Amasya’ya gittiğiniz zaman görülmesi gereken ilk yerlerle başlayalım yazımıza.

Kral Kaya Mezarları

Amasya yaklaşık 7000 yıllık bir tarihe sahip. Pontus döneminden kalma olan ve Herşena Dağı’na oyularak yapılan Kral Kaya Mezarlıkları ilk görmeniz gereken yerler. Zaten Amasya’ya girdiğiniz zaman şehrin her tarafından bu yapıtlar rahatlıkla görülmekte. Fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Amasya Kalesi

Harşena Dağı’nın tam tepe noktasına bulunan Amasya Kalesi antik dönemden Osmanlı dönemine kadar kullanılmıştır. Sapasağlam ayakta duran Amasya Kalesi aynı zamanda Kral Kaya Mezarlıklarına da çok yakın.

Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi

Atamız Atatürk’ün Kurtuluş Şavaşı mücadelesinde Samsun’dan sonra geçtiği Amasya Cumhuriyet Tarihinde çok önemli yerlere sahiptir. 1919 senesinde üs olarak kullanılan Saraydüzü Kışla Binası bugün müze olarak halka açılmıştır. Tarihi yaşamanız için burayı mutlaka görmelisiniz.

Yalıboyu Evleri

Genellikle Roma döneminden kalma surların üzerine inşa edilmiş olan bu evler Amasya’nın çeşitli yerlerinde, özellikle Yeşilırmak sahil şeridinde yer almaktadır. Geleneksel Osmanlı evleri kentin tarihi ve mimari dokusuna örnek teşkil ediyor. Eski Amasya evlerinden günümüze kalmış olanlar daha çok 19’uncu yüzyıla ait.

Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı’nda Amasya’da bulunan tarihi evlere örnek mimari yapının yanı sıra şehrin köklü tarihine de şahit olacaksınız.

Ayrıca şehrin dar ve tarihi onlarca sokağında çok farklı bir atmosfer yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Şehir merkezinde birçok tarihi yapı olduğunu göreceksiniz. Irmak kenarında oturup kendinizi suyun akışına bırakarak dinlenmeyi ihmal etmeyin. Birde şehrin zengin mutfağında keşif yapmayı unutmayın…

Yorum Yap