Borçka Karagöl, Artvin

Borçka Karagöl Artvin

Artvin sınırları içerisinde yer alan Borçka Karagöl, Klaskur Yaylası’nın yakınlarında bulunan bir tepenin heyelan sonucunda Klaskur Deresi’nin yolunu kapatmasıyla oluşmuştur. Etrafı dağlarla çevrili olan gölün yükseliği yaklaşık 1480 metredir.

Borçka Karagöl KonaklamaBir heyelan gölü olan Borçka Karagöl, yıllık ortalama 20.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Borçka Karagöl, 14.08.2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereği, tabiat parkı ilan edilmiştir. Göl çevresinde yer alan ormanlarda vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu ve yırtıcı kuşlar yer almaktadır.

Bölge yıl boyunca bol yağış almaktadır. Bu yoğun yağışın bir sonucu olarak bölgede yağmur ormanlarına benzer bir ekosisteme sahiptir. Göl çevresindeki ağaçlar, özellikle sonbahar mevsiminde rengarenk bir görüntü ortaya koymaktadır. Kış mevsiminde ise bölge karlarla kaplı olduğu için ulaşım imkanı kısıtlanabilmektedir.

Borçka Karagöl’de tatil yapacak olanları tavsiye edebileceğimiz çevredeki bölgeler ise Karagöl yakınlarında bulunan şelale ve Beyazsu Yaylası’nda yapılacak doğa yürüyüşleri. Macahel Vadisi de bölgeye gitmişken görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Borçka Karagöl’de Nerede Kalınır ? Konaklama

Borçka Karagöl çevresinde ve yol üzerinde konaklamak için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Tabiat Parkı içerisinde Artvin Çevre Müdürlüğü’ne ait misafirhane dışında konaklama tesisi bulunmuyor. Girişin ücretli olduğu Borçka Karagöl Tabiat Parkı’nda su ve tuvalet imkanı bulunuyor. Gölün çevresinde doğa severler için kamp, karavan ve piknik alanları bulunuyor. Genellikle sisli olan bu bölgede çadır alanlarının çoğu zaman nemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Göl kenarında kamp yapmak isteyenlere, alışverişlerini göle varmadan önce yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Borçka Karagöl Kamp AlanıBorçka ilçe merkezi ve göl üzerindeki yolda bungalov ve pansiyonlarda konaklama seçenekleri ve restoranlarda yemek seçenekleri bulunuyor. Bu pansiyonlardan bir tanesi Dere Pansiyon’dur. Borçka Karagöl yolunun 12.kilometresinde yer alan pansiyonda, tam pansiyon konaklama gecelik ortalama 100 TL’dir. 0535 230 38 52 numaralı telefondan Dere Pansiyon’a ulaşabilirsiniz. Yine Borçka Karagöl’e doğru giderken, yol üzerinde pansiyonlarla ve bungalov evlerle karşılaşacaksınız.

Borçka Karagöl’e Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Artvin şehir merkezi ile Borçka ilçesi arasında 33 kilometrelik bir uzaklık bulunmaktadır. Borçka ilçesinde yer alan Karagöl’e ulaşmak için Borçka-Camili (Diğer adıyla Macahel) yolu üzerinden 20 kilometre ilerledikten sonra Karagöl tabelasının bulunduğu sapaktan girmek gerekiyor. Bu sapaktan yolculuk ortalama 5 kilometre sürüyor. Dağların arasından, yemyeşil ormanın içinden giderken Karagöl karşınıza çıkıyor.

Yorum Yap