Büyükada, İstanbul

Büyükada, Marmara Denizi’ndeki Adalar arasında en büyük adadır. 5.4 km²’lik bir alanı kaplar ve adanın en yakın Maltepe kıyısına olan uzaklığı 2,3 km’dir. Büyükada’ya nasıl gidilir diye düşünüyorsanız öncelikli olarak yolunuzun İstanbul’a düşmesi gerektiğini bilmelisiniz. Ülkemizin her yerinden her yolla ulaşımın sağlandığı İstanbul’a otobüsle, uçakla veya özel aracınızla ulaşabilir yolun devamını deniz yoluyla tamamlayabilirsiniz.

İstanbul’a Geldikten Sonra;

Büyükada’ya gitmek için deniz yolunu kullanarak Büyükada’ya sefer düzenleyen firmalardan yararlanabilirsiniz. Eminönü, Kabataş, Bostancı, Avcılar, Kartal dahil olmak üzere 23 iskeleden kalkan deniz taksisiyle,İDO, Turyol, Mavi Marmara gibi vapur hatlarıyla Büyükada’ya doğru yol alabilirsiniz.

Büyükada’ya ulaştıktan sonra meydanın sol tarafındaki cadde, at arabalarının bekletileceği Fayton Meydanı’na gidiyor. Ziyaretçilere yönelik standart güzergahlar için turlar var, Büyükada’nın tam bir turu olan Büyük Tür (Büyük Tur) ve adanın bir kısmını İsa Tepesi ile Yüce Tepe arasında kesen yalnızca kuzey yarısı yapan Küçük Tür (Kısa Tur).

Tarihi yerleri oldukça fazla olan Büyükada’da ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi’ni görmelisiniz. Kiliseyi gezdikten sonra yanındaki büyük bahçeli ve müthiş manzaralı çay bahçesinde oturup dinlenerek fotoğraf çekebilirsiniz. Bu bahçede Rum Yetimhanesi denen ahşaptan yapılmış kocaman bir yer göreceksiniz. Reşat Nuri Günteki’nin evi ve 2. Abdülhamit’in  yaptırdığı Hamidiye Camii’yi ziyaret edilmeli.

Büyükada’da denize girebileceğiniz 6 adet plaj var. Eskibağ Plajı, Halik Koyu Plajı, Prenses Koyu Plajı, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Kumsal Plajı. Marmara denizinin serin ve temiz sularında yüzerek deniz keyfi yapabilirsiniz. Birde Anadolu Kulübünün plajı var ama buraya giriş pek kolay değil. Ünlü ya da hatırlı birisi olmanız gerekiyor.