Çambaşı Yaylası, Ordu

Ordu Çambaşı

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde yer alan Çambaşı Yaylası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında 1991 yılında yayla merkezi ilan edilmiştir. 1850 metre yükseklikte bulunan Çambaşı Yaylası, son yıllarda turistlerin ilgi göstermeye başladığı yerlerden bir tanesidir.

Çambaşı’nda 72 oba bulunmaktadır. Turizm faaliyetlerinin gelişmesiyle beraber, yayla turizmi bölgede önemli bir faaliyet haline gelmiştir. Restoranların ve konaklama tesislerinin bölgedeki sayısı artmaya başlamıştır. Bölgede sadece yayla turizmi olarak değil, tarihi olarak da öneme sahiptir. Çambaşı’nda bulunan tarihi mezarlıktaki kitabelere göre, bölgenin 2000 senelik bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Çambaşı Yaylası ve çevresinde bulunan derelerin kenarına kurulan alabalık üretim çiftlikleri, bölgede yemek yemek için iyi bir tercih sunmaktadır.

Çambaşı Yayla Şenlikleri

Belediye tarafından 1999 senesinde başlatılan ”Çambaşı Yayla Şenlikleri”, bölgede turizmin gelişmesine büyük bir katkı sağlamaktadır. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Çambaşı Yayla Şenlikleri, Çambaşı Yaylası Turnalık bölgesinde yapılmaktadır.

Ordu’nun turizmine katkı sağlayan Vosvos şenliklerinin kamping, konser ve safari bölümleri, Çambaşı Yaylas Festivali’nde  yapılmaktadır. İki festivalin birleşmesiyle beraber, sadece Ordu şehir merkezi değil ilçeler de kalkınma fırsatı bulmaktadır.

Ordu Çambaşı Yaylası

Çambaşı Kamp Alanı

Çambaşı’nda Vosvos kamp alanı olarak da bilinen çayırda, ormanların arasında yeşil ve oksijen dolu bir kamping yapabilirsiniz.  Bu alanda kamp yaparken tuvalet ve çeşme gibi imkanlardan yararlanabiliyorsunuz. Alışveriş yapmak için ise Kabalak veya Çambaşı mevkiilerinde bulunan bakkal, fırın ve lokantalara gitmeniz gerekiyor.

Çambaşı Yaylası’nda kamp yapmak için ikinci bir seçenek ise ”Çambaşı Çaycısı” isimli tesis. Çambaşı Yaylası, Taşdelen Suyu mevkiinde yer alan bu kamp alanında; elektrik, su ve tuvalet gibi ihtiyaçlar tesis tarafından karşılanıyor. Bu tesis piknik ve yemek için hizmet verse de konaklama için de çadır alanı sunuyor.

Çambaşı Yaylası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Çambaşı Yaylası, Ordu iline 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çambaşı’na Sivas ve Mesudiye istikametlerinden de geçiş yolu bulunmaktadır. Ayrıca yayla yolu kullanılarak Giresun’a ulaşılabilmektedir.

Çambaşı Yaylası, Ordu’nun Kabadüz ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Turizm sezonunda (1 Haziran-30 Eylül) Ordu şehir merkezinden yaylaya minibüs seferleri yapılmaktadır.

Yorum Yap