Çat Vadisi, Rize

Rize Çat Vadisi

Rize’de yer alan Çat Vadisi, Kaçkar Dağları’ndan doğan Fırtına Deresi üzerinde bulunan doğal güzelliklerden bir tanesidir. Yaylalara ulaşım konusunda kavşak görevi gören Çat Vadisi’nin bulunduğu bölgede, Elevit Deresi ve Fırtına Deresi birleşmektedir.

Çat Vadisi, Rize’de yer alan bir çok kamp yerinden bir tanesidir. Çat Vadisi’nde bungalovlarda, karavanlarda ve çadırlarda konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Burada bulunan tesis, aynı zaman hem restoran hem de bakkal olarak da hizmet vermektedir.

Fırtına Deresi’nin kıyı şeridine konumlanan tesiste yöresel kahvaltı, mıhlama ve bal çeşitleri, mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Fırtına Deresi’nin sesini dinlerken bir yandan da bu doğa güzelliğinin eşsiz keyfini yaşayabilirsiniz. Bölgede bulunan ağaç dallarındaki kara kovanlarda geleneksel bal üretimleri yapılmaktadır. Bu nedenle arılara karşı hassasiyeti olanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Çat Vadisi’nde Ağustos ayında ahududu mevsimidir. Eğer Ağustos ayında bölgeyi ziyaret ederseniz, yayla yollarının kenar bölgelerinde böğürtlen ve ahududulara denk gelebilirsiniz.

Çat Vadisi’nde Gezilecek Yerler

Çat Vadisi çevresinde gezilmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Çamlıhemşin-Çat yolu üzerinde bulunan Zilkale bunlardan bir tanesidir. Çat’ta yer alan tarihi taş kemer köprüsü, Şimşir Ormanı, civarda bulunan yaylalar, Lakubar Şelalesi ve Paslakum Şelalesi bölgede gezilmesi gereken diğer yerlerdir.

Paslakum Şelalesi, Çat Vadisi’ne ortalama 10 kilometre uzakta yer almaktadır. Dünyanın nadir yaşlı ormanlarından olan ve Doğu Karadeniz’in yoğun yağışı ile yeşeren Şimşir Ormanları, Çat’a 8 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çat’ı geçtikten 1 kilometre sonra Elevit yolu üzerinde Çilanç Köprüsü, 3 kilometre sonra ise Lakubar görülebilir. Yine bu yolun devamında bulunan Elevit, Tirovit, Palovit, Apivanak, Amlakit ve Samistal gibi Doğu Karadeniz yaylaları da ziyaret edilebilir.

Çat Vadisi Konaklama

Çat Vadisi’nde konaklayabileceğiniz pansiyonlar bulunmaktadır. Cancık Pansiyon, bunlardan biridir. 14 odalı pansiyonun 8 odasında banyo bulunmaktadır ve Kasım ayının sonuna kadar hizmet vermektedir. Kahvaltı ve akşam yemeğinin dahil olduğu konaklama seçeneği bulunmaktadır. Fiyat, rezervasyon ve detaylı bilgi için 0464 654 41 20 numaralı telefondan Cancık Pansiyon’a ulaşabilirsiniz. Toşi Pansiyon, bölgede yer alan bir diğer pansiyondur ve 15 Ekim tarihine kadar hizmet vermektedir. 14 odası bulunan pansiyon içerisinde 5 odada banyo bulunmaktadır. Toşi Pansiyon’un telefon numarası 0464 654 40 02’dir. Goboca Dağ Evi, tamamı banyolu 6 odası ile hizmet veren bir işletmedir. Goboca Dağ Evi, Çat Vadisi’ne 2,5 kilometre uzaklıktadır ve 15 Kasım tarihine kadar hizmet vermektedir. İşletmenin telefon numarası 0464 654 40 37’dir.

Çat Vadisi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Çat Vadisi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 28 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çamlıhemşin-Çat Vadisi yolu üzerinde birkaç konaklama tesisi ve doğal kamp alanları bulunmaktadır.

Çat Vadisi’ne ulaşım için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan pazar yerinden her sabah saat 08:00’de hareket eden Çat minibüsleri kullanılabilir. Bu minibüsler günde tek sefer yapmaktadır. Çamlıhemşin-Çat arası taksi ücreti ise ortalama 150 TL’dir.

Yorum Yap