Central Park, New York

Central Park New York

ABD’nin New York şehirden bulunan Central Park, Amerika’da ve New York’ta gezilmesi gereken yerler listesinin zirvesinde yer almaktadır. Yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ağırlayan Central Park, New York’un Manhattan bölgesinde bulunmaktadır.

Central Park, bugüne kadar pek çok filme ve diziye konuk olmuştur. Amerika’da yayınlanan dizilerin bazıları bölümleri bu parkta geçmektedir. Gossip Girl, Sex and the City, Spiderman 3 ve Evde Tek Başına 2 gibi onlarca ünlü yapımda görülen Central Park, ününün büyük bir kısmını bu yapımlara borçludur.

Central Park New York ABD
Central Park New York ABD

Central Park’ın yapımına 1850 yılında başlanmıştır. ABD’nin peyzaj ve düzenlenme çalışmalarıyla kurulan ilk parkı olma ünvanını taşımaktadır. Parkın açılış yılı 1853 olsa da park içinde çalışmalar 15 yıl boyunca devam etmiştir. New York’ta yer alan en pahalı evler, Central Park civarında bulunan konutlardadır ve Hollywood yıldızlarının bir çoğunun bölgede evi bulunmaktadır.

Central Park Ne Kadar Büyük ?

Central Park, 4 kilometre uzunluğunda ve 800 metre genişliğinde bir şehir parkıdır. Peki bu kadar büyük bir alana kurulan Central Park’ın içerisinde neler var ? Diye soracak olursanız; 120 farklı bitki türü, 26 binden fazla ağaç ve 130 farklı hayvan türü en başta sayılabilir. Park içerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel, 36 köprü ve kemerler yer almaktadır. Ayrıca parkın en ilgi çekici yanlarından birisi de park içinde bulunan 3 büyük göldür.

Central Park’ta yukarıda saydıklarımız dışında oldukça büyük bir hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkurları, konser alanları, kış aylarında kullanılan bilen buz pisti bulunmaktadır.

Central Park’da Neler Yapılır ? Central Park Aktiviteleri

New York’un nefes alan şehir parkı alan Central Park’ta yapılacak bilecek bir çok aktivite bulunmaktadır. Bu büyük alan üzerinde yapılabilen bazı aktiviteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fayton ve Bisiklet Turları

New York Central Park denildiği zaman akla gelen ilk şey bisiklet ve fayton turlarıdır. Parkta kiralayabileceğiniz bisikletlerle veya park içerisinde sefer yapan faytonlarla bu büyük parkı daha kolay bir şekilde gezmeniz mümkündür. Bu turlara rehber eşliğinde katılırsanız park içerisinde gezerken genel bilgiler almanız mümkündür.

Fayton turlarına katılmak için Central Park’ın resmi sitesinden rezervasyon yapmanız mümkündür. Rezervasyon yapmadan park girişinde bekleyen faytoncular aracılığı ile de Central Park’ta fayton gezintisine çıkabilirsiniz. Fakat fayton gezisi fiyatlarının biraz pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Resmi sitede yayınlanan fiyatlara göre 15 dakika için 55$, 30 dakika için 110$ ve 45 dakika için 165$ para ödemeniz gerekiyor.

Central Park’ta bisiklete binmek için ise çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Arkasında iki kişilik koltuklar bulunan bisiklet turunda şoförünüz eşliğinde parkta gezebilirsiniz. İki kişi arkada otururken bisiklet şoförü rehberliğinizi de yapmaktadır. Bu sayede daha az yorularak bisiklet gezisi yapabilirsiniz. Bu gezinin ücretleri ortalama 50$’dır.

Central Parkta bisiklet turunun diğer altenatifi ise rehber eşliğinde kalabalık gruplar halinde düzenlenen bisiklet turlarıdır. Bu bisiklet turunun 1 saati için 40$, 1 saati için ise 54$ ödemeniz gerekmektedir.

Son seçeneğiniz ise bisiklet kiralayarak bireysel olarak gezebileceğiniz bisiklet turlarıdır. 40 West 55th Street adresinde bulunan ofislerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Burada kiralayacağınız bisikletin ücretleri 1 saat 15$, 2 saat 20$, 3 saat 25$ ve tüm günkiralamalarda 40$ ücret ödenmektedir.

Central Park Bisiklet ve Fayton Turları
Central Park Bisiklet ve Fayton Turları
 • Yürüyüş Turları

Central Park’ta kendi başınıza yürüyüş yapabileceğiniz gibi bir de katılabileceğiniz çeşitli yürüyüş turları bulunuyor. Yürüyüş turları rehberler eşliğinde yapılıyor ve sporunuzu yaparken bir yandan da rehber aracılığı ile bilgilendirme alabiliyorsunuz. Yürüyüş turlarının iki farklı formatı bulunuyor:

Bunlardan ilki Belvedere Kalesi (Belvedere Castle), Conservatory Bahçesi (Conservatory Garden), Shakespeare Bahçesi (Shakespeare Garden) gibi yerleri gezebileceğiniz bir tur. Bu tur, Sanat Ve Mimari Eser Turu (Arts & Archıtecture Tour) olarak adlandırılıyor. Bu turun 1 saatlik, 2 saatlik ve 5 saatlik gibi 3 farklı seçeneği bulunuyor. Arts & Archıtecture Tour için ödeyeceğiniz fiyat ise 50$ ve 155$ arasında değişiyor. Çoklu katılımlarda ise indirimlerden yararlanabiliyorsunuz.

Katılabileceğiniz ikinci yürüyüş turu ise Sinema TV Turu olarak adlandırılan Movie&TV Sites Tour’dur. Bu turda Gossip Girl, Saturday Night Live, Sex and the City gibi film ve dizilerin çekilme mekanlarını detaylı olarak gezebiliyorsunuz. Sinema TV Turu fiyatları ve süreleri ise diğer turla aynıdır.

Her iki yürüyüş turu için de internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon dışında 09:00 – 12:00 ve 15:00 – 17:00 saatleri arasında Central Park West 85th Street’e giderek kayıt yaptırabilir ve bu turlara dahil olabilirsiniz.

Central Park Yürüyüş Turları
Central Park Yürüyüş Turları
 • Central Park Hayvanat Bahçesi (The Central Park Zoo)

Central Park bünyesinde bulunan The Central Park Zoo, 130 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kutup ayılarından sürüngenlere kadar pek çok farklı hayvan türünün bulunduğu hayvanat bahçesi, canlıların doğal yaşamlarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Kutup Dairesi (Polar Circle), Yağmur Ormanı (The Rain Forest), Ilıman Bölge (The Temperate Territory) şeklindeki alanlarda farklı hayvanlar yaşamaktadır. Kutup Dairesi bölgesinde kutup ayıları bulunmaktadır. Yağmur Ormanları bölümünde sürüngenler ve kuş türleri yer almaktadır. Ilıman Bölge olarak adlandırılan yerde ise leopar, denizaslanı ve kırmızı panda gibi canlıları görmeniz mümkündür.

Bu hayvanat bahçesini bir yetişkin için 12$, 3-12 yaş aralığındaki çocuklar için 7$ ödeyerek gezebilirsiniz. Üç yaş altı çocuklar bu geziye ücretsiz olarak katılabilirler.

Central Park Hayvanat Bahçesi (The Central Park Zoo)
Central Park Hayvanat Bahçesi (The Central Park Zoo)
 •  Central Park Gölü

Central Park’ta yer alan Central Park Gölü, bölgeyi ziyaret etmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler göl çevresinde sık sık fotoğraf çekmektedir. Göl kıyısında yapacağınız gezinti esnasında doğal ortamlarında yaşayan yaban ördeklerine ve kaplumbağalara denk gelme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Gölde yapabileceğiniz en keyifli aktivite sandal gezintisidir. Leob Boatshouse Restoran’ından kiralayacağınız sandallar ile göl içinde gezinti yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Sandal kiralama hizmeti Nisan ayında başlamakta ve Kasım ayına kadar sürmektedir. 1 saatine 12$ ödeyerek veya 15 dakikalık bir tur için kişi başı 2,5$ ödeyerek sandal kiralamanız mümkündür.

Central Park Gölü Lake
Central Park Gölü Lake
 • Bethesda Terası (Bethesda Terrace)

Bethesda Terası olarak adlandırılan yer 1863 yılında inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Central Park Gölü’nün bitişinde yer almaktadır. Bethesda Çeşmesi ve Suların Meleği Heykeli (Angel of Water) yapıları en güzel buradan görülmektedir. Bethesda Terrace, Central Park’ın en çok turist alan noktalarındandır. Buraya geldiğiniz zaman özellikle alt kısımda katalog çekimine denk gelebilirsiniz. Düğün öncesinde buraya gelen gelin ve damatlar bu bölgede fotoğraf çektirmektedir. Ayrıca bu nokta New York’un sokak çalgıcılarının toplandığı noktalardan bir tanesidir.

Bethesda Terası Terrace Central Park
Bethesda Terası Terrace Central Park
 • Belvedere Kalesi (Belvedere Castle)

Günümüzde meteoroloji merkezi olarak kullanılan kale, Calvert Vauxand ve Jacob Wrey tarafından 1865 yılında yapılmıştır. Kale günümüzdeki şekliyle meteoroloji merkezi olarak kullanılmaya 1919 yılında başlamıştır. Belvedere Kalesi aynı zamanda Henry Luce Doğa Rasathane ismiyle Kuş Gözlem Merkezi olarak da kullanılmaktadır. Belvedere Kalesi üzerinden Central Park’ın en iyi manzarasını izlemeniz mümkündür. Detaylı bilgilendirme için bir kısmı müze olarak hizmet veren Belvedere Kalesi’ni ücretsiz olarak ziyaret etmeniz mümkündür.

Belvedere Castle Kalesi Central Park
Belvedere Castle Kalesi Central Park
 • Delcorate Tiyatrosu (Delacorte Theater)

Delcorate Tiyatrosu 1962 yılında kurulmuştur. Tiyatronun en büyük özelliği, her yıl yaz mevsiminde Shakespeare Festivali’ne ev sahipliği yapmasıdır. Binlerce kişiyi bir araya getiren Delcorate Tiyatrosu’nda düzenlenen Shakespeare Festivali’ni ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. 1872 kişi koltuk kapasiteli Delcorate Tiyatrosu’nda yer bulabilmek için erkenden orada olmalı ve uzun bilet kuyruğundaki yerinizi almalısınız. Oyuncular, oyunlar ve program seansları hakkındaki detaylı bilgileri Central Park internet sitesinden alabilirsiniz.

Delacorte Theater Tiyatro Central Park
Delacorte Theater Tiyatro Central Park
 • Dikilitaş (The Obelisk)

The Obelisk olarak adlandırılan Dikilitaş, New York ziyareti yapanların Central Park’a uğradığı zaman fotoğraf çektirdikleri yerler arasında yer almaktadır. The Obelisk, devasa boyutta bir anıttır.

Dikişiktaş, M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’ın Heliopolis şehrinde dikilmiştir. M.Ö. 12.yüzyılda İskenderiye şehrinde taşınan Dikitaş, burada yüzyıllar boyu durmuştur. Dikilitaş’ın Amerika’ya getirilmesi ise uzun bir gemi seyahati ile 1879 yılında gerçekleşmiştir. Kleopatra’nın İğnesi (Cleopatra’s Needle) olarak da isimlendirilen The Obelisk, 22 metre uzunluğunda ve 244 ton ağırlığındadır. Central Park’ta bulunan bu tarihi  eser, parktaki insan yapımı en eski eserdir.

The Obelisk Dikilitaş Central Park
The Obelisk Dikilitaş Central Park
 • Büyük Yeşil Alan (Great Lawn)

Yılın her mevsimi kalabalık olan fakat özellikle bahar aylarında seyrine doyum olmayan bir yerdir Geat Lawn. Burası parkın en büyük yeşil alanıdır. New York’ta parkta güneşlenen insanlar görmek için Great Lawn’a gitmelisiniz. Her milletten kadın ve erkek burada güneşlenmekte, piknik yapmakta, kitap okumakta, müzik dinlemekte veya arkadaşlarıyla sohbet etmektedir. Zaman zaman gerçekleşen senfoni konserleri sırasında Central Park’ın Büyük Yeşil Alanı renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Büyük Yeşil Alan Great Lawn Central Park
Büyük Yeşil Alan Great Lawn Central Park
 • Buz Pisti (Ice Skating)

Central Park’ta genellikle yaz aylarında yapılan aktiviteleri sağlık. Kış döneminde ise parkın buz pistleri oldukça renkli görüntüler oluşturuyor. New York’un ortasında Central Park’ta iki ayrı noktada bulunan buz pistlerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Parkın iki bölgesinde bulunan Central Park buz pistlerinden ilki parkın doğu tarafında yer almaktadır. Central Park Hayvanat Bahçesi’ne oldukça yakın bir yere kurulmuş olan buz pistinin adı Wollman Rink’tir. Wollman Rink Buz Pisti’nde ücret karşılığında buz paneti ve buz hokeyi dersleri alınabilmektedir. Dersler dışında bireysel olarak da paten kiralanabilmektedir. Ortalama paten kiralama ücretleri 15$ civarındadır. Hafta içi ve hafta sonu paten kiralama ücretleri değişmektedir. İzleyici olarak tribünde oturmanın bedeli de 5$’dır.

Parkın ikinci buz pisti ise yine kış mevsiminde hizmet veren Lasker Rink’tir. Lasker Rink Buz Pisti, Central Park’ın merkezine yakın bir konumda bulunmaktadır ve yaz aylarında yüzme havuzu olarak hizmet vermektedir. Parka Lenox Avenue’den (Lenox Caddesi) giriş yaparsanız bu merkezi kolayca bulabilirsiniz. Bu buz pistinde de diğerinde olduğu buz hokeyi ve buz pateni dersleri alınabilmekte ve paten kiralanabilmektedir.

Buz Pisti Ice Skating Central Park
Buz Pisti Ice Skating Central Park
 • Çilek Bahçesi (Strawberry Fields)

Çilek Bahçesi’nin (Strawberry Fields) adı Beatles Grubu’nun eski üyelerinden olan John Lennon’ın anısı yaşatmak için Lennon’ın Strawberry Fields Forever şarkısından gelmektedir. Çilek Bahçesi’nin tam ortasında Imagine Mozaği’yi yer almaktadır. Lennon hayranlarının ilk uğradığı noktalardan birisi Central Park’ın Strawberry Fields’idir. John Lennon’ın sevenleri sanatçıya olan sevgilerini göstermek için mozağiyi çiçeklerle süslemekte ve anma programları gerçekleştirmektedirler. Buraya vardığınızda ağaçlar ve çiçeklerin arasında görebileceğiniz çilekler de yine Strawberry Fields Forever şarkısından esinlenerek ekilmiştir.

Çilek Bahçesi Strawberry Fields Central Park
Çilek Bahçesi Strawberry Fields Central Park
 • Shakespeare Bahçesi (Shakespeare Garden)

Shakespeare Bahçesi olarak adlandırılan Shakespeare Garden, Central Park’ın gizli noktalarından birisidir. 1916 yılında düzenen bu bahçeye ünlü şair Shakespeare’in şiirlerinde adı geçen bitkiler ekilmiştir. Bu sayede bu bahçe Shakespeare Bahçesi olarak adlandırılmıştır. Parkın iç taraflarına doğru yer alan bu küçük bahçe, turist rehberi eşliğinde gezilmiyorsa gözden kaçırılabilir.

Shakespeare Bahçesi (Shakespeare Garden) Central Park
Shakespeare Bahçesi (Shakespeare Garden) Central Park
 • Central Park Restoranları

Central Park’ın çıkış noktalarında bolca kafe ve restoran bulunmaktadır. Fakat parkın içerisinde yemek yemek isterseniz 2 adet seçeneğiniz bulunuyor.

Central Park’ta yemek yenebilen noktalardan bir tanesi, camdan oluşan dış cephe kaplamasıyla manzara eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Camlarla kaplı bu mekanın adı Tavern on the Green’dir. 1934 yılında hizmet vermeye başlayan Tavern on the Green, yılda 500 binden fazla kişiye hizmet vermektedir. 2009 yılında bir kriz yaşayarak zor günler geçiren Tavern on the Green, 2010 yılından bu yana bilgi merkezi ve hediyelik eşya bölümleriyle de hizmet vermeye başlamıştır.

Central Park içerisinde yemek yiyebileceğiniz ikinci nokta ise göl kenarında kurulu olan Loeb Boathouse Restoran’dır. Daha önce kayıkhane olarak hizmet veren yapı, 1954 yılında yıkılarak yeniden yapılmıştır. Özellikle balık yemekleriyle ünlü olan Loeb Boathouse Restoran, düğün ve özel kutlamalarda da hizmet vermektedir.

Central Park’ta yer alan bu iki restoranında fiyatlarının biraz yüksek olduğunu bilmenizde fayda var.

Central Park Restoranları
Central Park Restoranları

Yorum Yap