Çeşme Tatil ve Gezi Rehberi

Ülkemiz gerek turizm gerekse doğal güzellikler açısından adeta bir cennet gibidir. Her köşesinde farklı iklimler ve farklı doğal güzellikler ile her zaman farklılıklar ve güzellikler sunmaktadır. İzmir’in çeşme ilçesinde neler yapabileceğinizi ve nerelere gezebileceğinizden bahsedeceğiz bu yazıda. İzmir’in çeşme ilçesi İzmir merkeze yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta yer alan turistik bir belde. Plajı ve doğal güzellikleri ile yaz aylarında tatilcilerin bir numaralı tatil alanlarından olan Çeşme yerli ve yabancı olmak üzere pek çok tatilciyi ağırlayan bir dünya markasıdır.

Çeşme Ulaşım

İzmir’in çeşme ilçesine ulaşmak için birkaç farklı seçeneğiniz mevcut. Bunlardan birincisi havayolu ile ulaşım. İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaştıktan sonra ister araç kiralayarak isterseniz havayolu firmanızın sunduğu imkanlar doğrultusunda çeşmeye ulaşabilirsiniz. Ya da havaş firmasının servislerini kullanabilirsiniz. Diğer bir yol ise otobüsle İzmir otogarına ulaştıktan sonra çeşme servis araçları ile ulaşım sağlamak. Tren ile ulaşım yine İzmir kent merkezine ulaştıktan sonra otogara geçerek buradan çeşme servis araçlarına binmek olacaktır. Kent merkezine yaklaşık olarak 80 km uzaklıkta bulunan Çeşme’ye iki farklı yol mevcuttur. Kendi aracıyla gelenler için İzmir kent merkezinden direkt olarak Çeşme’ye kadar otoban vardır. 3 şeritli otobandan yolculuk daha keyifli ve hızlı olacaktır. Ya da diğer bir alternatif ise sahil yolundan giderek farklı güzellikleri görerek ilerlemek olacaktır. Seçim sizindir, ancak sahil yolu özellikle Urla’dan sonra biraz bozuk ve tek şeride düşmektedir. İzmir’in güzelliklerini hissederek gitmek için sahil yolu tercih edilebilir.

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme’ye tatile geldiğinizde ilk olarak gezilecek yerlerinde başında 10 km uzaklıkta bulunan Alaçatı mahallesidir. Alaçatı doğal güzellikleri, taş evleri, begonvilleri ile adeta sizi büyüleyecektir. Çarşısı ve yel değirmenleri ile Alaçatı ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunmaktadır. Çeşme’de gezilecek yerler arasında; Ilıca, çeşme kalesi, ayayorgi yolu, çeşme marina, Aqua Toy City, Altınkum plajı, Delikli koy gibi pek çok gezilecek alan mevcuttur.

Çeşme Yapılacak Aktiviteler

Çeşme bölgesinde tatilinizi keyifli ve eğlenceli kılmak için Alaçatı’da sörf yapabilir, farklı tekne turlarına katılabilir ya da gece kulüplerine eğlenebilirsiniz. Çeşme bu anlamda oldukça zengin bir bölge olduğunu söylenebilir. Çeşme’ye kadar gelip meşhur kumru yemeden dönmek olmaz. Mutlaka buraya geldiğinizde lezzetli kumru yiyip öyle dönün. Kumru üzerinede Çeşme’nin efsane dondurmacılarından dondurma yemeyi ihmal etmeyin.