Cumalıkızık Köyü, Bursa

Bursa Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü’nün varoluşu yaklaşık 1300’lü yıllara dayanmaktadır. Vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık Köyü, tarihi dokusu çok iyi korunmuştur. Osmanlı dönemlerini andıran bu kırsal alan, sivil mimari örnekleri ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu özelliği ile çok fazla ilgi çeken ve ziyaret akınına uğrayan yerleşim yeri haline gelen bir köy olarak bilinir. Sık Sık tarihi filmlere mekan olan Cumalıkızık köyü, Uludağ etekleri ile vadiler arasında kalan köylere kızık adı verilerek, civarında bulunan diğer kızık köylerinin Cuma namazı için toplanıldığı yer oluşu nedeniyle Cumalıkızık adı verilmiştir.

Cumalıkızık köyünde geçmişe ait eşyaların sergilendiği ve Etnografya Müzesi ile ziyaret edenlerin ilgisini oldukça çekmiştir.

Cumalıkızık Köyünde Ne Yenir ?

Cumalıkızık köyünü ziyaret ettiğinizde, kesinlikle konaklarda bulunan binbir çeşit yiyeceklerden, peynir, ev yapımı reçellerden oluşmuş organik köy kahvaltısı yapmalısınız. Bunun yanı sıra, Bal, peynir çeşitleri, çeşit çeşit reçeller, salçalar, yumurtalar, ekmek ve gözleme çeşitlerinin tatlanıra bakmalısınız.

Cumalıkızık Köyünde Neler Yapılır ?

Cumalıkızık BursaCumalıkızık bölgesini ziyaretiniz sırasında yapacağınız ilk şey güzel bir köy kahvaltısı olmalı. Civarda bulunan konakların içini gezebilir, köyün girişinde yer alan anıt Çınarlar’a karşı hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Köy halkının açmış olduğu seyyar tezgâhlar sayesinde, alışveriş yapabilirsiniz. Haziran ayında yapılan Ahududu Şenliklerine katılabilir eğlencenin doyasına tadına varabilirsiniz. Köyün üst tarafında bulunan yürüş parkuru bölümünde gezerek köyü daha güzel keşfedebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü’nde Gezilecek Yerler

Zekiye Hatun Çeşmesi
Köy Camii
Köy Hamamı

Zekiye Hatun Çeşmesi : Caminin doğu tarafında bulunan çift merdivenin altında yer alan 2,10 mt genişliğinde, 1,60 mt derinliği ve 1,85 mt yüksekliğinde bulunan beşik tonuzlu nişanın içerisindedir.

Beyaz mermerlerden yapılmış 1,10 my genişliği 0,53 mt yükseliğinde ve 0,12 mt kalınlığında bulunan ayna taşının yanları platerli olan üstü ise silmeli bir çeşmedir. Üzerinde Osmanlı kitabesince yazılmış ” Sahhibül hayrat vel hesenat Zekiye Hatun vakfıdır. Sene 1316 ( 1917 ) ” yazılmıştır.

Köyün Hamamı : Hamamın güney doğusunda bulunan kapıdan soyunda bölümüne geçilmektedir. Buradaki bulunan diğer kapı üzerinden külhan kısmına geçilmektedir. Bu bölge kuzey güney uzantılı, dikdörtgen olarak planlanmış, beşik tonozlu su deposuna bağlanır. Ateşlik kısmında ise tuğlalar ile örgülü niş taşı bulunmaktadır. Hamamın ılık ve sıcaklık, su depo yeri ve traşlık bölümleri orjinal olup, soyunma, külhan ve tuvalet bölgesi sonradan yapılmıştır.

Cumalıkızık Köyünde Nerede Kalınır ?

Cumalıkızık köyüne akın eden ziyaretçi sayısının günden güne yükselmesi, çevre civarlarında bulunan pansiyonların gelişmesine sebep olmuştur. Hemen hemen her köşede gecelik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar yer almaktadır. Geceliği 50TL ile 100TL arasında değişen uygun fiyatları ile ender güzelliklere sahip Cumalıkızık köyünün keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir ?

Cumalıkızık köyüne, Bursa merkez üzerinden 10km daha doğuda yer almaktadır. Ankara yolu ve Yıldırım ilçesinde yer almaktadır. Türkiye’nin her tarafından Bursa’ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bursa otogarından Yıldırım bölgesine giden şehir içi büyükşehir halk otobüslerine binebilirsiniz.

İstanbul – Bursa arası, 245km ve 4 saat 10 dakika kadar sürmektedir.
İzmir – Bursa arası, 330km ve 5 saat kadar sürmektedir.
Ankara – Bursa arası, 385km ve 5 saat kadar sürmektedir.
Kocaeli – Bursa arası, 150km ve 2,5 saat kadar sürmektedir.
Eskişehir – Bursa arası, 125km ve 2 saat kadar sürmektedir.

Yorum Yap