Dilberdüzü, Kaçkar Dağı

Dilberdüzü Kamp Alanı Kaçkar

Kaçkar Dağları’nın en yüksek noktası ve zirvesi olan Kaçkar Dağı, 3.937 metre yükseklikte yer almaktadır. Dilberdüzü, Kaçkar Dağı’na tırmanacakların kullandığı bir kamp alanıdır.

Dilberdüzü Tabela Kaçkar DağıKaçkar Dağları’nın zirvesine yapılacak olan tırmanışlar sırasında, genellikle Olgunlar-Hastaf Yaylası-Dilberdüzü-Deniz Gölü-Zirve şeklinde izlenen bir klasik rota bulunmaktadır. Zirve tırmanışının hemen öncesinde Dilberdüzü Kamp Alanı, yerli ve yabancı dağcıların kullandıkları bir konaklama noktasıdır.

Özellikle yaz döneminde dağcılar burada tırmanış yaparken Dilberdüzü’nde çadırlarını kurmaktadır. Zirveden dönenler veya zirveye giden dağcılar burada mola vermekte ve konaklamaktadır. Bölgede yemekler pişirilmekte, çadırlar kurulmakta, malzemeler hazırlanmakta ve çay eşliğinde güzel sohbetler yapılabilmektedir.

Dilberdüzü Kamp Alanı

Dilberdüzü kamp alanında kar sularının beslediği dereler dışında su bulunmuyor. Yaz mevsiminde çeşitli seyahat firmaları Dilberdüzü’nde büyük mutfak çadırları kuruyorlar. Yiyecek ihtiyaçları bu çadırlar yardımıyla karşılanabiliyor. Kamp alanında tuvalet ve çöp konteyneri bulunmuyor. Bu nedenle dağcıların çöplerini burada bırakmaması ve kamp alanının temiz tutulması isteniyor.

Dilberdüzü Kamp Alanı’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Dilberdüzü’nde bulunan kamp noktasına ulaşmak için Artvin’in ilçesi olan Yusufeli’ne ulaşmak gerekmektedir. Artvin şehir merkezine 80 kilometre olan Yusufeli’ne ulaştıktan sonra ilçe üzerinden Sarıgöl ve Altıparmak (Barhal) Köyleri üzerinden 50 kilometre kadar giderek Olgunlar Köyü’ne gelinmektedir. Bu noktadan sonra yola yaya olarak devam etmek gerekiyor. Sırt çantalarını sırta yükleyerek yolculuk yapılan yerde, çeşitli seyahat acentalarının organize ettiği turlarda ağır eşyalar katırlar ile taşınabilmektedir. Olgunlar Köyü’nden 7 kilometre kadar gidildikten sonra Dilberdüzü’ne ulaşım sağlanmaktadır.

Yorum Yap