Dünya’nın Enleri

Dünya’nın enlerinden bazı bilgileri sizin için derledik. Dünya’nın enleri listesinde; en yüksek şelale, en uzun nehir, en derin göl, en alçak nokta, en soğuk köy, en sıcak yer gibi birbirinden ilgi çekici yerler bulunuyor.

Bu bölgelerde bir tatil yapmanız neredeyse imkansız olsa da, bu bilgileri okumanız ve öğrenmeniz için bir engel teşkil etmiyor.

 • En yüksek şelale – Angel Şelalesi

Venezuela’da bulunan Angel Şelalesi, Dünya’nın en yüksek şelalesi unvanına sahiptir. Yüksekliği 979 metre olan şelaleden dökülen sular, bazen yere düşmeden buharlaşmaktadır.

Angel Şelalesi

 • En uzun nehir – Nil Nehri

Dünya’nın en uzun nehri hangisidir ? Diye soracak olursanız, açık ara farkla Nil Nehri ilk sırayı alır. Tam 6 bin 650 kilometre uzunluğu ile güneyden kuzeye doğru akan Nil Nehri, havzası ile Afrika Kıtası’nın onda birini kaplamaktadır. Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri Nil’in üç ana kolunu oluşturmaktadır.

Nil Nehri

 • En derin göl – Baykal Gölü

Sibirya’da bulunan Baykal Gölü, Dünya’nın en derin gölüdür. 640 kilometre uzunluğa ve 80 kilometre genişliğe sahip olan Baykal Gölü’nün derinliği 1 kilometreden fazladır. Baykal Gölü, bu kadar derin olmasının yanı sıra oldukça berraktır ve gölün 40 metre aşağısına kadar canlılar ve bitkiler görülebilmektedir.

Baykal Gölü, Sibirya

 • Dünyanın en alçak noktası – Mariana Çukuru

Dünya’nın en alçak noktası olarak bilinen, Mariana Çukuru, okyanus seviyesinin tam 10 bin 994 metre altında bulunmaktadır. Dünya’da bilinen en alt nokta olan Mariana (Challenger) Çukuru, Büyük Okyanusta’a, Guam Adası’nın güney batısında yer almaktadır. Japonya ve Endonezya ülkelerinin arasındadır.

Mariana Çukuru

 • Karaya en uzak ada – Bouvet Adası

Norveç’e ait olan ıssız bir ada olan Bouvet Adası’nın özelliği, en yakın karaya en uzak ada olmasıdır. Karaya en uzak noktada yer alan Bouvet Adası’nın yüz ölçümü 49 kilometre karedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 935 metre olan adayı buz yarları ve kayalıklar çevrelemektedir.

Bouvet Adası

 • En yüksek göl – Titicaca Gölü

Titikaka (Titicaca) Gölü, Dünya’da bilinen en yüksek rakımlı göldür. Peru ve Bolivya arasında yer alan Titikaka Gölü, Güney Amerika’nın en büyük tatlı su gölü olma özelliğine de sahiptir. Deniz seiyesinde 3 bin 810 metre yüksekliğe sahip olan gölün uzunluğu 194 kilometre, genişliği ise 65 kilometredir. 25’ten fazla akarsunun döküldüğü gölün ortalama derinliği 140-180 metre ve en derin noktası 280 metredir. Tibet Platosunda daha yüksek (4.000 metrenin üzerinde) göller de yer almaktadır. Fakat adı bilinen en yüksek göl Titicaca’dır.

Titicaca Gölü

 • En yüksek yol – Aucanquilcha maden yolu

Dünya’da bilinen en yüksek yol, Şili’de yer alan Aucanquilcha’dır. 6 bin metre yükseklikte yer alan bu yol, maden kamyonlarının Şili volkanına tırmanmaları için kullanılmıştır. Günümüzde bu yol kullanılmamaktadır.

Aucanquilcha

 • En yüksek dağ – Everest Dağı

Bir çok kişinin tahmin edebileceği üzere, Dünya’nın en yüksek dağı, Everest’tir. Deniz seviyesinden en yüksekte yer alan dağ olan Everest Dağı, Çin Halk Cumhuriyeti ve Nepal sınırı üzerinde yer almaktadır. Everest’in en yüksek noktası, tam 8 bin 848 metredir.

Everest Dağı

 • En kurak bölge – Atacama Çölü

Atamaca Çölü, bilim adamlarının ”mutlak çöl” olarak adlandırdığı bir noktadır. Şili’nin kuzeyinde yer alan çöl, Dünya’daki en kurak yerdir. Yaklaşık olarak 15 milyon yaşında olan Atacama Çölü, 6 ile 10 yıl gibi aralıklarla yağış alabilmektedir.

Atacama Çölü

 • Yaşanılan en soğuk yer – Oymyakon, Rusya

Dünya üzerinde insanların yaşadığı en soğuk yer, Rusya’da yer alan Oymyakon Köyü’dür. 2010 yılı verilerine göre Oymyakon Köyü’nün nüfusu 521’dir. Köy içerisinde kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobiller kullanılamamaktadır.

Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı Oymyakon ulusuna bağlı olan Oymyakon Köyü’nün sıcaklığı yaz aylarında −50 °C’nin altındadır. Yaz aylarında ise köyün sıcaklığı −10 °C’ye kadar inebilmektedir. Oymyakon’da yer alan meteoroloji istasyonu 6 Şubat 1933 tarihinde bir köy için rekor kabul edilen −67.7 °C’lik sıcaklık ölçülmüştür.

Oymyakon, Rusya

 • En Derin Maden – Tau Tona Madeni

TauTona madeni, Dünya’daki en derin maden olmakla beraber insanların yaptığı en derin nokta olarak da bilinmektedir. Güney Afrika’da yer alan Tau Tona Madeni, 1880’lerden beri dünyanın en büyük altın üreticisi konumundadır. Dünya tarihinin en derin madeni olan Tau Tona’nın derinliği yaklaşık 4 kilometredir.

TauTona Madeni

 • En yüksek sıcaklık – Death Valley (Ölüm Vadisi)

Güney California’da yer alan Ölüm Vadisi, Dünya’da ölçülmüş olan en yüksek sıcaklığa sahip olan noktadır. Mojave Çölü’nün bir parçası olan Ölüm Vadisi, Kuzey Amerika’da en alçak (-86 metre), en kurak ve en sıcak yer olma özelliği taşımaktadır.

Death Valley’de bulunan Furnace Creek Kasabası’nda 10 Temmuz 1913 yılında ölçülen 56.7°C sıcaklık, dünyanın en sıcak ölçümü rekorunun sahiptir.

Death Valley, Ölüm Vadisi

Yorum Yap