Efes Antik Kenti

Tarihçiler ve arkeologların yüzyıllar boyu süren kapsamlı çalışması, nesillerimize etkileyici simgelere imza atılmış eserlerin keşfi neticesinde tüm dünyayı ziyaret etme imkanı sağladı. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde İzmir’in Selçuk ilçesinde, popüler sahil beldesi olan Kuşadası yakınlarında bir Antik Kent; Efes…

Efes hâlâ muhteşemliği koruyor. Hâlâ insanları suskun bırakıyor. Halen, eski Roma İmparatorluğu’nun ileri düşünce, istihbarat ve güveninin kanıtlarını gösteriyor. İster tarih tutkusu olsun ister olmasın, Efes antik kalıntıları herkesin gezi listesinde olmalıdır.

Şehrin uzun bir Yunan tarihi vardı, ancak Roma’nın egemenliği altındaydı. Romalılar, eski Yunan’dan gelen birçok geleneği, kültürel yönleri ve felsefi fikirleri absorbe etti. Ziyaretçiler bu günlerde kazılan ve yeniden yapılandırılmış yapıların etrafında dolaşırlar.Efes antik kalıntıları, varlıklı ve etkili toplum vatandaşlarının kullandığı su kanalları, sıra teraslı evler ve halka ait tuvaletlerden Romalıların hayatlarını mükemmel şekilde canlandırıyor.

Antik Efes Büyük Tiyatrosu

Muhtemelen en ünlü olayı Büyük Tiyatro’da gerçekleşen Artemis ayaklanmasıydı. Hıristiyanlığın ilk günlerinde, dini inançları dönüştürülmeyen birçok insan hâlâ onlardan bir tanesi doğurganlığın tanrıçası Artemis olan tanrılara ibadet ediyordu.

Efes Antik Kenti Roma Terası Evleri

Efes antik kalıntıları övülmek için çok sayıda tarihsel simgelere sahip olmasına rağmen, vurgulanan ve en son yılların en ünlü kalıntıları Roma teras evleridir.Karmaşık bir şekilde korunmuş olan bu eserler zenginlerin o dönemde nasıl yaşadıklarını gösteren muhteşem eserlerdir.

Celsus Kütüphanesi

Ana caddenin sonundaki görkemli Celsus kütüphanesi daha önceleri eski dünyanın en büyük üç kütüphanesinden biriydi. 12.000 harfi tutan filozofların ve yaratıcı zanaatkarların sosyal hayatında en üst noktasıydı.

Efes Antik Kenti’nde Görülecek Diğer Yerler

Yukarıda belirtilen yerlerin yanı sıra, görülmesi gereken diğer yerler harabe kentin ana sınırlarının dışında bulunurlar. Bunlara Selçuklu Aziz John Bazilikası , yıkılmış Artemis Tapınağı ve birçok eseri barındıran Efes Müzesi dahildir. Ziyaret etmeye değer farklı bir yer Meryem Ana evidir.