En Güzel Kaleler ve Şatolar

Dünya’nın en güzel kaleleri ve şatoları Avrupa’da desek yanlış bilgi vermiş olmayız. Gerek mimarileri olsun gerek kuruldukları yer olsun bu kaleler ve şatolar insanı büyülemektedir. Kaleler ve şatolar ya bir dağ başında ya da bir gölün tam ortasındadır. İnsanın yeteneğinin doğa ile birleşmesi sonucunda bu muhteşeme yapıtlar ortaya çıkmıştır.

Bran Kalesi, Romanya

bran-kalesi-romanya

Etrafındaki ormanların içinden kızıl kiremitleri ile beliren Bran Kalesi tursitlerin gözdesi. Vampir efsanelerine konu olan bu kalede Kont Drakula’nın yaşadığı söylenmektedir. Ortaçağ döneminden kalan Bran Kalesi oldukça gizemli. Herkes buraya “Drakula Kalesi” demektedir.

Eilean Donan Kalesi, İskoçya

eilean-donan-kalesi-iskocya

Küçük bir kale olmasına rağmen muhteşem doğanın ortasında tam bir karpostallık kale. İskoçya’ya gelen turistlerin fotoğrafını çekmeyi en çok istediği yer Eilan Donan Kalesi Küçük bir adaya yapılan bu kale karaya bir köprü ile bağlanıyor. En son 20.yüzyılda Macrae tarafından restore edilmiştir.

Alcazar de Segovia (Segovia Kalesi), İspanya

alcazar-de-segovia-(Segovia Kalesi)-İspanya

Bir tepenin üzerinde heybetli bir şekilde duran Segovia Kalesi İspanya’nın efsanevi kalelerinden. Bir ortaçağ harikası olan bu kalenin taht odası mutlaka görülmeli. Segovia Kalesi Kastilya krallarının gözdesi haline gelmiştir. İspanya’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir kale.

Chillon Şatosu, İsviçre

chillon-satosu-isvicre

Chillon Şatosu Leman Gölü’nün muhteşem kıyılarında kuruludur. Kalenin tarihi neredeyse Tunç Devri’ne kadar uzamaktadır. Nesiller boyu birçok soylu ve kraliyet ailesinin evi olan bu şato şairlere adeta ilham kaynağı olmuştur. Montrö’ye 3 kilometre uzaklığı olan bu kaleye gitmek adeta zamana yolculuk yapmak gibi.

Yorum Yap