En Güzel Türkiye Manzaraları

Dolu dolu tarihi, çeşit çeşit mutfağı ve zengin kültürü, denizleri ve doğasıyla, Türkiye dünyanın en fazla turist alan ülkesi. Yurdumuzun her bir yanındaki harika manzaralar insanı gerçekten cezbetmektedir. Bir başkadır benim memleketim diyebileceğimiz bu güzellikleri anlatacağız size.

Kız Kulesi

kiz-kulesi-istanbul

Boğazın en ünlü simgesi. Tarihi Bizans’a dayanan bu eser resmen tarihe ayna tutuyor. Özellikle gün batımınında harika boğaz manzarası ile birleşen Kız Kulesi insana olağanüstü duygular yaşatmaktadır. Salacak ve Kabataş’tan kalkan tekneler ile Kız Kulesi’ne turlar düzenleyebilirsiniz. İstanbul’a gittiğinizde mutlaka görmelisizi dediğimiz yerlerden.

Pamukkale

Pamukkale - Amazing Nature

Adeta bir doğa harikası. Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bu güzelliğin her manzarası paha biçilemez. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde haklı yerini alan Pamukkale görsel şölen abidesi. Yolu Denizli’ye düşen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir.

Tekirova

tekirova-antalya

Kemer’in mavi bayraklı plajlarıyla bilinen Tekirova harika bir tatil beldesidir. Olimpos buradaki en ünlü plajlardan. Diğer koyların güzelliği ise herkesin bildiği bir gerçek. Plajlar ve koylarla bilinen Tekirova’nın dikkat çekici diğer bir unsuru ise Tahtalı Dağı’dır.

Mardin Evleri

Ulu Mosque, Mardin-Turkey

Mardin için her zaman söylenen bir söz vardır; “Taşın ve aşkın şehri” Sarı taş evler sizi büyüleyecek. Mezopotomya Ovası’nda binlerce yıllık tarihe şahit olacaksınız. Mardin’de kendinizi bir masal şehrindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’na çıkıp gün batımını izlemek. Aslında herkesin yapmasını istediğimiz bir şey. UNESCO Dünya Mirası Listesi arasında haklı yerini almış bir doğa ve tarih harikası Nemrut Dağı.

Sümela Manastırı

Trabzon/Maçka deyince akla gelen ilk yerlerden Sümela Manastırı. Altındere Vadisi’ne bakan sarp kayalıklara kurulmuş doğa ile iç içe bir tarih. Yeşillikler içinde olan bu manastırdan izleyeceğiniz manzara sizi alıp götürecek.

Kızkalesi

kiz-kalesi

Mersin’in Erdemli ilçesinde kendine ait bir ada üzerinde inşa edilmiş bu kale tarih ve doğa birleşiminin harika örneklerinden. Akdeniz’in Prensesi olan Kızkalesi görülmeye değer nadide yerlerimizden.

Kral Kaya Mezarları

471864281

Amasya, sessiz şehir. Harşena Dağı’nda bulunan Pontus krallarına ait mezarlar. Kaya Mezarlarının hemen altında ise Osmanlı Döneminden kalan Yalıboyu evleri ve tam önlerinden akan Yeşilırmak. Tarihin iç içe olduğu Amasya her haliyle güzel. Aynı zamanda şehzadeler şehri olan bu şehrimizin her yanı tarih kokar.

Uçhisar Kalesi

482176614

Kapadokya ülkemizin en harika yerlerinden biri. Benzersiz yerşekkileri ile insana çok farklı bir atmosfer sunan Kapadokya’nın en yüksek noktalarından birisinde Uçhisar Kalesi bulunmaktadır. Kayalar oyulan odaları ile Kapadokya’ya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Ayçiçek Tarlaları

Tekirdağ’da ucu bucağı gözükmeden uzanan sarılı yeşili ayçiçek tarlaları içinizi ısıtacak. Bu renklere birde gökyüzünün mavisi eşlik edince ortaya tam bir görsel şölen çıkmaktadır.

Ülkemizin her karesi cennetten bir köşe. Kıymetini bilmeliyiz.

Yorum Yap