En Meşhur İspanya Yemeklerini Öğrenelim

İspanya turları deyip dururuz çok zaman ama aklımızdan geçen her zaman Real Madrid ya da Barcelona olmuştur. Biz erkekler için hayatın birazda kendisi önemliymiş gibi gelir ancak bazı güzellikler var ki onları görmeden gelip gideriz. Örneğin İspanya denildiğinde yemeklerden bahsetmeden tabi ki de olmaz ama bunu ancak birisi bize hatırlattığı zaman ön plana çıkarmayı severiz. Daha önce uçaklı yurtdışı turundan çok bahsetmiştik ancak bu kez size ispanyaya gittiğiniz de mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden bahsetmek istedim. Bu sayede dünya mutfaklarını da yakından takip etmiş ve tanımış olacaksınız. Dünya mutfağı dedim ama İspanya’nın Akdeniz mutfağına sahip olduğunu belirtelim dolayısıyla yemekleri konusunda çok fazla endişe duyacağınızı da zannetmiyorum.

İspanyolların bize benzeyen çok yönleri var ama sofra kültürleri biraz daha biz andırıyor. Onlarda bizim gibi saatlerce sofra başında oturup sohbet etmeyi seviyorlar. Evet, yemekleriyle öne çıkmamış olabilirler ancak kendine özgü mutfaklarının olduğunu da söylemek gerekir. Hatta yediğiniz de bu tadı özlediğinizi bile düşünebileceksiniz.

İlk önce İspanyol mutfağında Endülüs dönemi bir çorba olan Gazpacho’dan bahsedelim.

Gazpacho

Çorbayı aslında filmlerden hatırlasınız. Soğuk yenen bir çorba İspanyollarla özdeşleşmiş durumda. Aslında çorbanın kökenine baktığınız zaman Endülüs dönemine kadar gidiyor. Bu yüzden de bu çorbayı en lezzetli şekilde Cordoba ve Sevilla bölgesinde içebilirsiniz. Çorbanın içinde zeytinyağı, sirke, biber ve birkaç malzeme var ancak domates olmazsa olmazı.

Tortilla

Adını duyduğunuz da bu ne böyle dermiş gibi olduğunuzu tahmin edebiliyorum ancak patatesli yumurtadan biraz daha fazlası şeklinde tarif edebiliriz. Bizdeki karşılığına bakarsanız İspanyol omleti diyebilirim. Patatesli yumurta dedim aslında biraz daha basitmiş gibi algıladığınızın farkındayım ancak bu yemek sabah kahvaltısında değil ana öğün olarak yeniliyor. İçerisine bazı yerlerde soğanda ekleniyor. Bize sorarsanız sabah kahvaltısında yiyebileceğiniz doyurucu bir kahvaltılık diyebiliriz. 

Paella

İspanya’nın dünya çapında tanınan bir yemeği var mı derseniz Paella’yı hemen önerebilirim. Paella Valencia ile özdeşmiş oldukça lezzetli ancak kötü yapan birisine denk gelirseniz midenizden günlerce tadının da gitmeyeceğini ve kendinize gelemeyeceğinizi söyleyebilirim. İçerisinde zeytinyağı, pirinç, deniz ürünleri ya da et, hatta sebze gibi pek çok çeşidini de bulabiliyorsunuz.

Jamon

Jamon yalnızca restoranlarda değil aynı zamanda yürürken bile sağınızda solunuzda her zaman görebileceğiniz bir tat.  İspanyolların jambonu olarak isimlendiriliyor. Bu bizim kültürümüze fazla gelebilir ancak jamon domuzların asılarak daha sonrasında yenilecek hale getirilmesi. Biliyorum domuz etini yemeyenlerden olabilirsiniz ancak yerseniz belki de hoşunuza gidecektir.

Churros

Churros adı belki farklı gelecek ama gördüğünüzde bu bizim halka tatlısı diyeceksiniz. İspanyanın bizim tatlılarımızla belki kıyaslanmaz ancak karşılaştırabileceğiniz bir tatlısı. Tatlı ikram edilirken içine bandırmanız için çikolata da ikram ediliyor. Birçok restoranda bu tatlıyı bulmak mümkün.