Erasmus Nedir?

Erasmus Nedir?

Her öğrencinin yurtdışında herhangi bir ülkede eğitim alma düşüncesi günümüzde artık hayal ürünü değildir. Sürekli değişen ve gelişen bir toplum olarak eğitim alanında gerçekleştirilen birçok faaliyet işte bize yurtdışının kapılarını ardına kadar açıyor. Kapılarını açmakla kalmıyor bir de mali destek sağlıyor… Nasıl mı? İşte Erasmus+ programıyla…

Erasmus nedir dediğinizi duyar gibiyim.. Erasmus, genelde eğitim görevlilerinin, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin sıklıkla başvurduğu, burada var olan eğitim hayatlarına bir süre yurtdışında devam ettikleri bir kültürel değişim ve faaliyet programıdır. Aynı şekilde yurtdışından gelen öğrencilerinde ülkemizde Avrupa Birliği programı olan Erasmus faaliyetinden yararlanmaları söz konusudur.

Adını, gerek eğitim gerek akademik başarısı için Avrupa’nın birçok ülkesinde bulunmuş, Hümanizm akımının öncüsü ve en büyük temsilcisi, Hollandalı bilim adamı Desiderius Erasmus’tan almıştır.
Yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle iş birliği içerisinde olup, ortak proje üretmeleri, akademik personel ve öğrenci değişimi yapabilmeleri için Erasmus hibe desteği sağlamaktadır. Erasmus Hibe Miktarları ülkelere göre değişiklik göstermektedir.

2018-2019 akademik yılı için öğrenim hareketliliği için hibe miktarları aşağıdaki gibidir:

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan ülkeleri için aylık 500 Avro;
Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye için ise aylık 300 Avro hibe vermektedir.

Peki Kimler Başvurabilir?

Programa başvurmak isteyen kişinin Avrupa Birliği vatandaşı ya da Avrupa Birliği üyeliğine aday ülke vatandaşı ya da Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerinin vatandaşı olması gerekmektedir. Temel şart budur.
Her üniversitenin belirlemiş olduğu mevcut kriterleri vardır. Öğrencilerin son akademik not ortalamasının 4 üzerinden 2.5 olması yada 100 üzerinden 75 olması gerekmektedir. Bazı üniversitelerde bu puanlama farklılık gösterebilir. Bu yüzden Erasmus ofisinizden bilgi almakta fayda vardır.
Akademik ortalamayı da hallettiyseniz sırada dil sınavı var. Yine her üniversitenin belirlemiş olduğu bir İngilizce Dil Sınavı söz konusu. Bunda da başarılı olursanız sözlü mülakata tabi tutuluyorsunuz. Bu işlem de tamam ise… Tebrikler .. Kazandınız.. Şimdi işte hazırlık aşamaları…

Erasmus programı eğitiminizin yanı sıra, farklı kültürler keşfetmenin, yabancı dilinizi geliştirmenin ve muhteşem deneyimler edinmenin en güzel yoludur…

Kaynak: https://sabaninpusulasi.com/category/erasmus-nedir/