Erken rezervasyon ile 2018’de avantajlı tatil yapın

Herkes bu soğuk günlerde yaza özlem duyarken bir de tatil erken gelsin diyenler vardır. Kendisini mavi denizlerin güzel sularına bırakıp, sıcacık kumlarda yatarak güneşlenmek isteyenler yaz aylarına özlem duyar. Tatil yapmayı sevenlerin her zaman buna ayıracak bir bütçesi olur çünkü çoğu zaman koca bir yılın yorgunluğunu atmak için en etkili yöntemdir. Ancak her şeyde olduğu gibi tatil seçerken de bütçeyi en verimli şekilde kullanmayı herkes başaramaz. Çünkü ülke olarak erken rezervasyon konusundaki bilincimiz o kadar da yüksek değildir. Peki hiç merak ettiğiniz mi yabancı turistler nasıl oluyor da ülkemizde bu kadar ucuza tatil yapıyor? Aslında cevabı çok basit; erken rezervasyon otellerini tercih ediyorlar.

 

Peki nedir bu erken rezervasyon derseniz, daha yaz sezonu açılmadan tatil satın alma işlemidir. Sizin de bildiğiniz gibi ülkemizde yaz tatilinin en aktif olduğu aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos civarıdır. Tatil yapmak isteyenler ise genel olarak tam da bu aylarda otel aramaya başlar. Ancak karşılaştıkları manzara genelde pahalı görünen otellerdir. Üstelik fısıltı gazetesiyle kulaklarına gelen yabancı turistlerin tatil fiyatlarıyla gördükleri fiyatları kıyasladıklarında hüsrana uğrarlar. Fakat durum elbette tam olarak böyle değil. Çünkü erken rezervasyon döneminde tatil satın alan birisiyle sezonun en yoğun olduğu yani otele olan talebin en yüksek olduğu dönemdeki fiyatın aynı olması zaten beklenemez.

Erken rezervasyon hakkında bilinçlenmek gerekiyor

Normal olarak otellerdeki doluluk oranı arttıkça fiyatlarda artacaktır. Bu durumda en yoğun dönemde tatil satın almak isterseniz yüksek fiyatlarla karşılaşmanız çok doğal olacaktır. Ancak daha sezon başlamadan aylar öncesinden erken rezervasyon otelleri sayesinde %50’ye kadar varabilen indirimlerden faydalanabilirsiniz:

 

  • Erken rezervasyon her yılın Kasım-Aralık ayların başlar ve genel olarak Mayıs ayının sonuna kadar devam eder.
  • Erken rezervasyonlar iptal ve değişim sigortası ile birlikte yapılırsa belirli kurallar dahilinde kolayca iptal edilebilir veya değişim yaptırılabilir.
  • Erken otel rezervasyon indirimleri çokta ilgi görmeyen oteller tarafından değil neredeyse tüm oteller tarafından yapılan bir kampanya dönemidir.
  • Erken rezervasyon döneminin sonuna yaklaştıkça indirim oranları düşebileceği için ne kadar erken rezervasyon yapılırsa o kadar avantaj sağlanabilir.
  • Akdeniz ve Ege bölgesi en çok erken rezervasyon otelini barındıran bölgelerdir. Ülkemizin göz bebeği olan Antalya, Muğla, İzmir gibi tatil bölgelerinde çok büyük erken rezervasyon indirimler bulabilirsiniz.

Faydalanılan kaynaklar

  1. Erken Rezervasyon 2018 Otelleri – %50’ye Varan İndirimler | Tatil.com
  2. İndirimli Tatil için Erken Rezervasyon Rehberi – Burak Göç
  3. Erken rezervasyon otelleri ile %50 indirim fırsatları | Havalimanı