Eyfel Kulesi, Paris

Eyfel Kulesi Paris

Eyfel (Eiffel) Kulesi, Fransa’nın Paris şehrinde yer alan ve Fransa’nın simgelerin biri olan yapıdır. Eyfel Kulesi, Paris’te gezilecek ve görülecek yerler listesinde yer almaktadır.

Eyfel Kulesi’nin ismi, kuleyi inşa eden şirketin adı ola Gustave Eiffel’den gelmektedir. Kule, yılda milyonlarca turist çekmektedir.

Kulenin yapımı 1887 yılından 1889 yılına kadar sürmüştür. Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilen kulenin maliyeti 7 milyon Frank’tan fazla tutmuştur. 3.000 işçi 26 ay boyunca çalışmış ve 18.038 adet demir parça bir araya getirilmiştir.

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Çıkılır ?

Kuleyi ziyarete gelen kullanıcılar Eyfel Kulesi’ne çıkabilir mi ? Eyfel Kulesi’ne çıkılıyor mu ? Diye soracak olursanız, cevabımız evet. Eyfel Kulesi’nin tepesinde bir seyir terası bulunmaktadır. Alt kısımlarında da iki adet seyir platformu bulunmaktadır. İlk iki kata asansör ve merdiven ile çıkılabilirken, zirvede bulunan terasa ise sadece asansör ile çıkılabilmektedir.

Ziyaretçilere açık olan platformlar 57.metrede, 115.metrede ve 276.metrede bulunmaktadır. Birinci ve ikinci katlar restoranlar bulunmaktadır. Yine ilk katta Eyfel Kulesi’nin tarihinin anlatıldığı bir sergi mevcuttur.

Eyfel Kulesi’ne Çıkış Fiyatları Ne Kadar ? Ücretler

Eyfel Kulesi’ni kalabalık bir günde ziyaret edecekseniz, uzun bir kuyruk ile karşılaşabilirsiniz. Bu uzun sıraya kalmamak için kulenin daha az yoğun olduğu günleri ve saatleri seçebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise online bilet satın almak olacaktır. Bu sayede istediğiniz gün ve saate rezervasyon yaptırarak rahatlıkla kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Online bilet satın almak için Eyfel Kulesi’nin resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Eyfel Kulesi bilet fiyatları, ziyaret edilmek istenilen kata göre değişmektedir. Asansör bilet fiyatları yetişkinler için şu şekildedir: 1.kat: 4,10 Euro, 2.kat: 8 Euro, 3.kat: 13 Euro (Zirve). Merdivenleri kullanmak isterseniz, 1. ve 2. kat için yetişkin bilet fiyatı 4,5 Euro’dur.

Eyfel Kulesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Eyfel Kulesi yılında her gününde ziyarete açıktı. Yaz sezonunda ise ziyaret saatleri uzatılmaktadır. Yaz döneminde (15 Haziran-1 Eylül) Eyfel Kulesi 09:00 ve 00:45 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Tepeye çıkan son asansör 00:00’da, diğer katlara çıkan asansörler ise 23:00’de hareket etmektedir. Merdiven ile çıkmak isterseniz saatler yine aynıdır.

Yaz dönemi dışında kalan günlerde ziyaret saatleri 09:30 ve 23:45 arasındadır. Tepeye son asansör 23:00’te, diğer katlara ise 22:30’da çıkmaktadır. Yaz dönemi dışında merdiven ile çıkmak isterseniz saatler yine aynıdır.

Bu arada Eyfel Kulesi’ne çıkış saatleri çok sıra olduğu zamanlar ve hava şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebildiğini unutmamalısınız.

Eyfel Kulesi Yemek ve İçki Fiyatları Ne Kadar ?

Eyfel Kulesi’nin zirvesinde bulunan şampanya barından şampanya satın alabilir hatta evlilik teklifi için Eyfel’in zirvesini tercih edebilirsiniz.  Bu bardan alabileceğiniz kadeh şampanyaların fiyatları 12 Euro ile 21 Euro arasında değişmektedir. Bu bar 12:00 – 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Eyfel Kulesi’nde bulunan Şef Alain Ducasse’de lüks bir yemek yiyebilirsiniz. Burada menüden yemek seçimleri yapabileceğiniz gibi öğle ve akşam yemeği set menülerinden satın alabilirsiniz. Öğle yemekleri kişi 90 Euro, akşam yemekleri ise kişi başı 210 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunulmaktadır.

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Eyfel Kulesi’nin çevresin bolca otopark mevcuttur. Araba ile gelenlerin park sorunu olmamaktadır. Metro ile ulaşım sağlayacak olanlar 6 nolu hatta Bir-Hakeim durağında inmelidir. 9 nolu metro hattını kullanarak gelenler ise Trocadéro durağında inmelidir.

Eyfel Kulesi’ne gitmek için otobüs kullanacaksanız 42, 69, 72, 82 veya 87 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Yorum Yap