Eymir Gölü, Ankara

Eymir Gölü Ankara

Ankara sınırları içerisinde yer alan Eymir Gölü, ufak bir göldür. Gölün arazisi ODTÜ’ye aittir. ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı’nın antreman alanıdır. Eymir Gölü büyük bir doğal güzellik harikası iken, kış aylarında, buz kestiğinde; Ankara’da yaşayanlar için kartpostalları aratmayan müthiş bir manzara oluşturmaktadır. 1986’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunları tarafından kurulan Eymir Kültür Vakfı’da ismini, doğa harikası Eymir Gölü’nden almıştır. Eymir Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezlerinden ulaşımın oldukça kolay olması sebebiyle; özellikle hafta sonları Eymir Gölü, deyim yerindeyse ziyaretçi akımına uğramaktadır. Eymir Gölü ve çevresi ziyaretçilerine her mevsim harika bir hafta sonu fırsatı sunmaktadır. Modern yaşamın getirdiği; koşturmacalar, yoğunluklar, bunalımlar için, insanlara ilaç gibi geldiği, ziyaretçiler tarafından söylenen sözler arasındadır. Huzuru bulmak ve kafanızı dinlemek için Ankara’da gidebileceğiniz ideal alanlardan birisi olan Eymir Gölü’nün çevresinde yaklaşık olarak 160 farklı kuş türü barınmaktadır.

Eymir Gölü’nde Neler Yapılır ? Aktiviteler

Eymir Gölü’nde yapabileceğiniz pek çok spor aktivitesi mevcuttur. En çok tercih edilen aktivite ise, doğa yürüyüşüdür. Göl etrafında ve yakında bulunan alanlarda yürüyüş yapabilmekte, doğanın kokusunu içinize çekebilmektesiniz. Bisiklet sevenler için de bulunmaz bir maden olan Eymir Gölü etrafında kiralanan bisikletler ile harika bir gezintiye çıkılabilmektedir. En çok fotoğraf tutkunları tarafından ziyaret edilen Eymir Gölü, objektiflere harika pozlar vermektedir. Kiralayabileceğiniz sandallar ile göle açılabilir ve olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

Eğer sizlerde şehir yaşamından bunalmış ve yorulmuş haldeyseniz, aileniz veya arkadaşlarınız ile yapacağınız Eymir Gölü gezisi size çok iyi gelecektir. Hafta sonlarının en uğrak yerlerinden olan Eymir Gölü’ne hafta içi gitme imkanınız varsa daha sakin bir ortamla karşılaşabilir, fotoğraflar çekebilir, bisiklet turları yapabilir ve göle karşı harika bir yemek yiyebilirsiniz.

Eymir Gölü’nde Kahvaltı

Eymir Gölü’ne gittiğinizde mükemmel bir kahvaltı fırsatı da sizi bekliyor olacaktır. Gölün çevresinde kafe ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Bu bölgede ister tavuk, ister et, isterseniz de salata gibi, birçok türden yemeği bulabilmektesiniz. Çoğu işletme özellikle pazar günlerinin yoğun geçmesi dolayısıyla cüzi bir ücret karşılığında misafirlerine, açık büfe kahvaltı fırsatı tanımaktadır. Gölün hemen yanına kurulmuş olan masalara oturabilir ve yediğiniz yemeğin tadını, doğanın kusursuz güzelliği ile birleştirebilirsiniz. Tatil Rehberi

Ankara’dan Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Ankara – Eymir Gölü’ne şehir içerisinden ulaşım çok kolay olmakla birlikte; araba ile gelenler, giriş için kimlik kartı almak zorundadırlar. Bu şart yalnızca araba ile gelmeyi tercih edenler için geçerlidir. Arabasız ziyaretçiler için girişte kimlik alma zorunluluğu bulunmamaktadır. EGO otobüsleri ve minibüs hatları, Eymir Gölü’ne ulaşım sağlamamaktadır. Gölün yer aldığı alana Oran bölgesi tarafından giriş yapılabilmektedir. Kızılay Güvenpark’tan ya da Sıhhıiye Köprüsü üzerinen Gölbaşı dolmuşlarına binerek de, Eymir Gölü’ne ulaşım sağlayabilmektesiniz. Gölbaşı’nn girişinde yer alan benzin istasyonunda inmeniz ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar bir süre yürümeniz gerekmektedir, sonrasına Eymir Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatifiniz ise taksiye binmektir. Dolmuştan indiğiniz mevkiden, taksiye binerek de Eymir Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Taksiye vereceğiniz ücret 10 TL gibi bir ücret olacaktır.

Eymir Gölü Otoparkı

Göl tüm ziyaretçilere açıktır fakat, ODTÜ’nün aldığı kararlara göre, araçlı ziyaretçiler ücretsiz olarak giriş yapamamaktadır. Giriş için Eymir Gölü Giriş Kartı alınması gerekmektedir. Kartı satın almak isteyen ziyaretçiler 100 TL gibi bir miktar ödeyerek ODTÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nden bu kartı satın alabilmektedir. Bu karta sahip olan ziyaretçiler 1 yıl süre ile aracı ile giriş yapabilmektedir.

Yorum Yap