Hırvatistan’ı Ziyaret Etmenin Nedenleri

Yıllardır Hırvatistan ziyaretçileri, Avrupa kıyı şeridinin bu çarpıcı bölgesini kendilerine sakladılar. Ancak şimdi yılda 10 milyondan fazla turist Hırvatistan kıyılarına iniyor. Hırvatistan deniz ile tarihin bütünleştiği bir ülke. Dilerseniz kıyı boyunca denize girin dilerseniz anakarada bulunan Dubrovnik şehirinin içinde yer alan şehrin tarihi mirasına kapılın. Bu büyüleyici eski binaların çoğunu Dubrovnik’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında bulabilir ve bu ortaçağ kentinin gerçek tadını çıkarabilirsiniz. Hırvatistan’da herkes için bir şeyler mutlaka var. Ve artık tatil planlarınıza Hırvatistan’ı da dahil etmenizin zamanı geldi.

Hırvatistan, su sporlarının merkezi. Plaj önlerinde bulunan otellerde su sporları ile alakalı birçok etkinlik var. Yelkenli tekneleri, su kayağı, jet ski, tüplü dalış veya bir dizi heyecan verici su sporu yapabilirsiniz.Mağaralar, mercan kayalıkları ve batıkların bolluğu sayesinde Hırvatistan hızla Avrupa’nın en iyi dalış hedeflerinden biri haline geliyor.

Hırvatistan konaklama açısından oldukça fazla alternatife sahip. Örneğin, kıyı şeridine veya açık deniz adalarına dağılmış birçok lüks spa otelinden birini seçebilirsiniz. Yaz aylarının en sıcak dönemleri Temmuz ayıdır. 25 ° C ortalama sıcaklık ve günde yaklaşık 12 saat güneş ışığına sahip olan Dubrovnik’in en sıcak zamanlarıdır. Hırvatistan’da yaz aylarında kumsalın tadını çıkarırken, kış aylarında tarihi yerlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hırvatistan’da Dubrovnik Eski Kenti, Trogir Tarihi Kenti ve Split’in Tarihsel Kompleksi dahil olmak üzere hepsi orijinal Roma ve Yunan mimarisinin bir bölümüne sahip olan Sekiz Dünya Mirası Listesi(Sekiz adet Dünya Mirası Alanı) bulunmaktadır. 32 metre yüksekliğindeki kubbe ve 3 apsisli Saint James Katedrali de ziyaret etmek için harika bir yer. Benzersiz bir macera için, 2016 yılında Unesco Dünya Mirası Statüsü verilen Stećci Ortaçağ Mezar taşları mezarlıklarına gidin.

Hırvatistan’daki fiyatlar, özellikle diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında şaşırtıcı derecede makul. Tam öğün bir yemeğinizi 40 TL eşdeğer güzel bir restoranda yiyebilirsiniz. Hırvatistan’ın ulusal para birimi Kuna, yaklaşık 868 Hırvat Kuna eşittir 100 TL’dir. Hırvatistan’a uçuşlar da makul fiyatlıdır ve çok sayıda ucuz otel ve tatil daireleri mevcuttur.

Hırvatistan, tarih ve kültür dolu bir ülke.Aynı zamanda uzun kıyı şeritleri ve gizli koylarla Hırvatistan, keşfedilmeyi bekleyen plajlarla doludur. Dubrovnik’teki Banje Plajı, surların, su sporları olanaklarının ve altın kumların görülmesi nedeniyle turistler için popüler bir seçimdir. Betina Mağarası’na yalnızca kayık veya su taksimi yaparak Dubrovnik’te erişmenizi öneririz, bu plaj, doğal bir mağaranın altında gizli bir plajdır.