İran’a Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den İran’a gitmek için önümüzde birçok seçenek bulunduğu gibi bunlardan herhangi birini seçmek sizin maddi durumunuza ve yolda geçireceğiniz zamana bağlıdır. Yolda fazla zaman geçirmek istemeyip direk olarak İran’a ulaşmak isteyenler için önerimiz havayolunu tercih etmesidir.

İran’a Türkiye’den direk olarak uçan birçok havayolu firması bulunmaktadır. Bunların başında THY, Pegasus, Atlas Jet, Mahan Air, İran Air, Kish Air bulunmaktadır. İkinci önerimiz ise demiryolu sevenler için TCDD nin İstanbul hareket merkezli Tebriz ve Tahran a seferleri bulunmaktadır.

Bu seferlerin fiyatları uygun olmasına karşın yolda çok fazla zaman geçireleceği gözönünde bulundurulmalıdır.(yaklaşık olarak 60 saat sürmektedir. Fiyatlarla ilgili güncel bilgileri TCDD nın resmi sitesinden bulabilirsiniz.) Bir başka seçenek ise karayolu ile gitmektedir.

İstanbul ve Ankara dan Tahran a giden otobüs firmaları bulunmaktadır. Bu seçenektede fiyatlar uygun olmasına karşın yolda geçirilen süre fazladır. Ancak bu uzun yolculuklarda sohbet edeceğiniz birçok İranlı ile karşılacak ve gezi planlarınızda iranlılardan alacağınız bilgilerle olumlu yönde değişiklikler yapabileceksiniz.İran a giden otobüs firmaları Tehran tour (tel:0212 – 528 05 51 ) Asuman tour (tel:0212 – 528 73 41).

Bu firmalar yaklaşık 35-40 dolara Tahran a sefer düzenlemektedir. Gelelim önerebileceğimiz son seçeneğe, burada hem havayolu hem karayolu kullanılmaktadır. Türkiye’de yaşadığınız şehre bağlı olarak Van a uçulur ve Van dan şehir merkezine gidilir ve oradan Doğubeyazıt ya da Yüksekovada ki sınır kapılarına giden otobuslerine binilebir.

Bu otobüsler ya da minibüs demek daha doğru olur sizi aktarmalarla sınır kapısına bırakır ve oradan sınırı geçerek İran sınırında bulunana taksicilerle uygun fiyata anlaşarak Urumiye ya da Tebriz e ulaşılabilir. Bizim denedğimiz yol en son seçenek olan uçak+karayolu idi.

İzmirden Vana kadar Sunexpress ile yaklaşık 2 saat lik bi uçuş yaptık ve 2 saat sonunda Van Ferit Melen havaalanına ulaştık. Oradan havaalanından çıkarak yaklaşık 1 km yürüdükten sonra van şehir merkezine giden otobüslerine binip (fiyat yaklaşık 50 kuruş) şehir merkezine vardık.

Orada Van gölü turizm firmasının ofisine giderek yaklaşık 23 lira tutan ve Esendere sınır kapısına(Hakkari-Yüksekova) giden minübüse bilet aldık. Ve 3-4 saat süren bi yolculuğun ardından sınır kapısına vardık.

Pasaport kontrolunden geçtikten sonra sizi Urumuye ya da Tebriz e götürmeye meraklı taksicilerle karşılacaksınız iyi bir pazarlık yapmanız şart başlangıçta yüksek fiyat veriyorlar dikkat edin. Buradan biz yaklaşık toplam 15 liraya 60 70 km uzaklıktaki Urumuyeye gitmek için anlaştık ve İran a ayak bastık. Bundan sonrası sizin gezi planınıza bağlı olarak şekil alacaktır. İyi tatiller!

Yorum Yap