İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa ve Asya kıtası arasında büyüleyici bir Boğaz şehri. İstanbul hem tarihi hem de kültürü ile bambaşka bir şehir. Eşsiz boğazı ile birlikte İstanbul keşfedilmeyi bekleyen bir gezi hazinesi. Doğal güzelliği ile İstanbul dünyanın incisidir. Sadece ülkemizden değil dünyanın hemen hemen her köşesinden birçok insan İstanbul’u görmek için adeta akın ediyorlar. Tarih kokan semtleri masmavi boğaz ile birleşen İstanbul ülkemizin gözbebeğidir. Kültürel yapı ve modern altyapı nedeniyle İstanbul popüler bir turizm merkezidir.

İstanbul geniş turizm potansiyeli, doğal kaynakları, tarihi hazineleri, kültürel mirası sayesinde cazibe oluşturan bir şehirdir. Tarihin izinin sık sık rastlandığı İstanbul’un doğal hazinesi de oldukça zengindir. İstanbul Boğazı, Haliç, Belgrad Ormanları, Gülhane Parkı ve  Emirgan Korusu bunlardan sadece birkaçıdır. Özellikle Sarıyer’de yer alan Emirgan Korusu ister gezmek için ister kahvaltı keyfi yapmak için harika bir yer. Her mevsim güzel olan Emirgan Korusu bahar ve yaz aylarında dahada popüler hale geliyor. Çeşitli ağaç ve bitkiler bulunan Emirgan Korusu’nda parklar her yıl özellikle İstanbul Lale Festivali’nde özenle düzenlenir. Çeşit çeşit lalelerle süslenen koruda meşe, fıstık çamı, çınar, erguvan ve kızıl çam gibi çeşitli ağaçlar vardır. Koru içinde isimleri renklerinden gelen Sarı, Pembe ve Beyaz Köşkler var. Bu köşkler İstanbul Büyük Şehir Belediye tarafından restaurant olarak işletilir.

Ayrıca Sarıyer Bahçeköy tarafında bulunan ve İstanbul’un cennet köşelerinden belkide en güzeli olan Atatürk Arboretumu mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Anlamı ağaç evi olan Arboretum’da yüzlerce çeşit bitki ve onlarca tür ağaç insanları büyülemektedir. İstanbul’un yoğun trafiği ve gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile baş başa vakit geçirmek, bedeninizi ve ruhunuzu tazelemek için Atatürk Arboretumu’na mutlaka uğrayın. Buranın eşsiz havası ve doğası ziyaretçilerine doyulmaz anlar yaşatmaktadır. Atatürk Arboretumu’nda üç tane gölet vardır. Bu göletler içindeki ördekler gerçekten görülmeye değer. Arboretum içinde bulunan eski yangın kulesi ziyaretine gelenlere İstanbul manzarasından bir bölüm sunar. Yanınıza fotoğraf makinenizi almayı ihmak etmeyin çünkü burada gerçekten içinizde fotoğraf çekme isteği uyanacak. Nefesinizi tazelemek ve güzel anlar yakalama için burası mükemmel bir seçenek.