İstanbul’un Fener ve Balat Mahalleleri

İnternetin son 20 yılda artan popülaritesi, ana seyahatin yüzünü değiştirdi. Tatilciler, diğer ülkelerdeki insanların yaşamları hakkında bir fikir edinmek istiyorlar; bu nedenle otantik yerel deneyimler şimdi paket tatiller ve tanınmış turistik yerler kadar popüler. İstanbul’un hareketli metropolünde, Fener ve Balat’ın ideal seçimler olarak ortaya çıktığı, rehberli yürüyüş turlarına olan ilginin giderek arttığı artık kanıtlanmış bir gerçek.

İki mahallede kalabalığın kaçacağı yerler olmakla birlikte, 2015 yılında Guardian tarafından yayınlanan bir makale şöyle demiştir:

“Bir zamanlar İstanbul’un küçük Yunanistanı olan Fener-Balat mahallesi şimdi şehrin modaya uygun tasarım bölgelerinden biri ve geçmişiyle ilgili uluslararası fikrini yeniden kazanıyor”.

İstanbul’un fethinden sonra Fener ve Balat mahalleleri büyük Yahudi, Ermeni ve Yunan topluluklarına ev sahipliği yaptı.Doğal olarak, yerel topluluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, konuşacak en iyi insanlar yerel halktır. Son dönemlerde artan tur satışlarında İstanbul Şehir Turları büyük bir öneme sahip. Fener ve Balat en çok satan gezi turları arasında. Sebebi ise bu mahallelerin kendine has dokusu, kültürü, tarihi, sokakları evleri.

2003’te UNESCO eski Osmanlı evlerini yenilemek ve onarmak için para toplarken, Fener ve Balat mahalleleri içinde gerekli çalışmaları başlattı. Fener ve Balat şimdi İstanbul’un önemli semtleri.

Fener;

Fatih ilçesinde Haliç suyolu dışında oturan Fener’in adı, Yunanca Fanari anlamına gelen fener anlamına gelir. Fener, 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yaklaşık 300 yüz yıl boyunca zengin vatandaşlara ev sahipliği yapan tanınmış bir Rum mahallesi olarak, birçok kazançlı zaman geçirdi. 

Fener ile ilgili en dikkat çekici gerçek ilginç kültürel ve tarihi zaman çizelgesi başlı başına bir hikaye kitabı olabileceğidir.

Balat;

Fener’in ardında kalan bir sonraki çeyrek, eski Balat mahallesi. Kimliklerin tezat çok kültürlü tarihini sergilemektedir.

Balat yerel bir deneyim için İstanbul’un en iyi yerlerinden biri. Çünkü kadınlar hala kapılarda otururken, erkekler çay evlerinde otururken, çocuklar sokakta dolaşıyorlar ve çamaşır ipleri tepede görülebiliyor. Garip dükkanlar ve rengarenk evler internette ikonik resimler haline geldi. Mahalledeki berberlerde geleneksel traş olmak güzel ayrı bir kültür.