İstanbul’un Yeni Gözdesi; Balat

Balat Sokaklarında Kaybolmak için onlarca neden var

Bol yokuşlu dar sokaklarında iki ev arasında gerilmiş iplerde asılı çamaşırlar olan, çocuklarında sokaklarda oynadığı Balat sokakları sizleri buram buram tarih kokan bir yolculuğa çıkaracak. Evet Balat. Son zamanlarda tarihi dokusu, mekanları ve daha birçok şeyi ile İstanbul’un yeni gözdesi haline geldi. Fatih ilçesinin Haliç kıyısında Ayvansaray ve Fener arasında bulunan Balat sizleri çocukluğunuza götürecek.

Eminönü’nden kalkan belediye ve özel halk otobüsleri ile Balat’a kolayca gidebilirsiniz. Sahil yolundan manzara eşliğinde Balat’a gitmek bir başka güzel. Tarihi bir mekan olan Balat, mimari olarak farklı yapıları içerisinde bulunduruyor. Balat, geçmişte Rumların yoğun olarak yaşadığı bir semt olduğu için semtte, Rum mimarisi ve kültürü ile ilgili eserleri de görebiliyorsunuz. Bu eserlerin başında; Fener Rum Lisesi ve Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi yer alıyor. Bu iki mimari eser, fotoğrafçılar için en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

Zamanında pek çok farklı dinden insanın bir arada yaşadığı Balat’ta, o dönemlerden kalma ibadethaneler hala ayakta. Mimar Sinan’ın eşsiz eserlerinden Ferruh Kethuda CamiiSurp Hreşdegabet Gregoryan Kilisesi ile Ayios Strati Ortodoks Kilisesi, Çana, Ahrida ve Yanbol sinagogları bunlardan bazıları.

Balat Sahili’ni dolaşmayı sakın ihmal etmeyin. Sahilden İstanbul manzarası harika. Sahilin güzel manzarası büyüleyici.

Balat mekan olarakta oldukça fazla alternatife sahip. Otantik onlarca yer ve mekan burada. Gezip dolaştıktan sonra bir şeyler yiyip içmek için birçok alternatifiniz var.

İstanbul aşktır…