İzmir’de Nereyi Gezmeli?

Ülkemizin 3. büyük şehri olan İzmir’in gezilmeyi bekleyen o kadar çok yeri varki. İzmir geniş bulvarlara, hemen hemen şehrin her yerinde bulunan büyük palmiye ağaçlarına sahip deniz ile iç içe olan harika bir şehir. Ege’nin incisi olan İzmir’de nerelere gitmelisiniz?

Saat Kulesi

İzmir’in adeta simgesi haline gelen Saat Kulesi Konak Meydanı’nda yer alıyor. Sultan II. Abdülhamit’in 1901 yılında tahta çıkışının 25. senesini kutlamak üzere Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş. Saat Kulesinin yanında mutlaka çekilmiş bir fotoğrafınız olması İzmir gezinizin en güzel anısı olacaktır.

Kemeraltı

Alışveriş keyfine doyasıya varabileceğiniz Kemeraltı dar sokakları ile size keyifli anlar yaşatacak. Kemeraltı’nda bulunan 1597 yılında inşa edilmiş olan Hisar Camii’ni ziyaret etmeyi ve 1744 yılında yapımı tamamlanan Kızlarağası Hanı’nda çay molası vermeyi ihmal etmeyin.

Kordon Boyu

Kordonboyu sahil boyu uzanan İzmir’in belkide en harika yeri. Günün her saati çimlere uzanıp denizi izleyebilirsiniz. Ayrıca Kordonboyu’nda tercihlerinize göre bulabileceğiniz bir çok restorant var.

Agora

Agora ise M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından kentin sanatsal, ticari ve politik merkezi olarak inşa ettirilen İzmir Agorası, İzmir’in köklü tarihini en iyi görebileceğiniz yerlerden birisi.

Tarihi Asansör

1907 yılında iş adamı Nesim Levi tarafından Karataş’ta deniz seviyesindeki Mithatpaşa Caddesi ile 155 basamaklı bir merdivenle ulaşılan yukarıdaki Halil Rıfat Paşa semti arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için inşa ettirilen Tarihi Asansör, İzmir’in en turistik noktalarından birisidir. Asansörün tepesinden İzmir’in harika manzarasını izlemek size çok iyi gelecek.

Alsancak

Alsancak İzmir’in sosyal hayatı. Her anı dolu dolu olan Alsancak’ta sizi birçok alternatif bekliyor. Tren garını mutlaka görün.

Doğal Yaşam Parkı

Türkiye’nin en büyük doğal yaşam parklarından birisi de Sasalı’dadır. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden birisi olan bu yaşam parkında birçok hayvan türü bulunmaktadır.

Kültür Park

İzmir, Alsancak’ta yer alan Kültürpark, spor alanları, heykelleri, çay bahçeleri ve Paraşüt Kulesi’yle büyük ilgi görüyor.

Güzelyalı Sahil

Güzelyalı mahallesi her yerden denize bakıyor. Sahilboyu birçok aktivite ve mekan sizleri bekliyor.

Teleferik

Balçova’da bulunan Dede Dağı, ormanlık arazisi ve zirvesindeki mesire alanları sayesinde doğayla iç içe bir ortam sunuyor. Teleferiğe atlayıp masmavi körfez manzarası eşliğinde 5 dakikadan kısa bir sürede tepeye çıkabilirsiniz. Tepeye çıktığınızda ister çay ve kahve için ister mangal yapıp yiyin. Tercih sizin. İyi seyirler.

 

Yorum Yap