Kabak Koyu, Fethiye

Kabak Koyu Fethiye

Kabak Koyu veya diğer adıyla Kabak Vadisi, Fethiye’de yer alan tatil yerlerinden birisidir. Kabak Koyu’nda kamp yapmak imkanı da bulunmaktadır.

Kabak Vadisi’nin üç tarafı dağlarla çevrilidir ve derin bir vadi biçimindedir. Bu derin vadinin denizle buluştuğu kısımda ise Kabak Koyu yer almaktadır. Kabak Plajı’nın 200 metrelik bir kumsalı bulunmaktadır. Bölge çok kalabalık olmadığı için bu alan yeterli olmaktadır. Turkuaz renkteki bu güzel sular, açık denizde bulunmaktadır. Bu nedenle bölge dalgalı olabilmektedir.

Kabak Koyu’nda Ne Yapılır ? Kabak Vadisi Aktiviteler

Kabak Koyu ve çevresinde gerçekleştirebileceğiniz bir çok aktivite bulunmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde Kabak Vadisi ve çevresinde sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

Bölge genellikle doğa severler ve maceracılar tarafından tercih edildiği için en çok yapılan aktivite trekking olmaktadır. Bölgede kamp yerlerinin düzenlendiği çeşitli doğa yürüyüşleri vardır. Doğa yürüyüşü esnasında gezilebilen belli başlı yerler şunlardır;

Kamplarda kalan ziyaretçiler genellikle rehberler eşliğinde turlara çıkmaktadır. Aladere Şelaleleri, bölgede Şelale olarak adlandırılan bir yerdir ve ufak tırmanışlar eşliğinde bir yürüyüş yapılmaktadır. Burada yer alan Aladere Şelaleleri’de ve etrafında küçük gölcüklerde ferahlamak mümkündür. Bu yürüyüş tarihi Likya Yolu rotasında gerçekleşmektedir.

Kabak Plajı’nın hemen sol yamacında bulunan mağara, bölgede gezilecek yerler arasındadır. Buraya yaklaşık 200 metre kadar yüzerek denizden ulaşabilirsiniz. Bu mağaranın hem su altından hem de karadan girişi bulunmaktadır. Salon büyüklüğündeki mağaranın içinde yüzerek denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kabak Vadisi’ni etrafında bulunan dağların doğu tarafında 800 metre yükseklikte yer alan Alınca Köyü, Kabak’a yaklaşık 3 saat yürüme mesafesindedir. İstenildiği taktirde rehber eşliğinde yapılan bu yürüyüş, Likya Yolu yolu üzerinden gerçekleşmektedir.

Babadağ’ın eteğinde Kabak Koyu’nda yapılabilecek aktivitelerden biri de yamaç paraşütüdür. Özellikle Ölüdeniz’in bölgesinde oldukça meşhur olan ve 1.700 metreden gerçekleşen paragliding aktivitelerine katılabilirsiniz.

Sahilde bulunan balıkçı tekneleriyle tekne turlarına katılabilirsiniz. Bu turlara Ölüdeniz yönünde Kelebekler Vadisi’ni, diğer tarafta ise Cennet Koyu ve Korsan Şehri bulunmaktadır. Hem bu güzel tatil yerlerini görebilir hem de denizin serin sularında yüzebilirsiniz.

Kabak Koyu Kabak Vadisi

Kabak Koyu Vadisi Kamp Alanı (Kabak Konaklama)

Kabak Vadisi’nde yıllar önce hizmet veren iki adet kamp alanı bulunurken, bu sayı günümüzde yirmi civarındadır. Kabak Koyu’ndaki kamp alanlarında buganlovlarda veya çadırlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Kamp alanlarının bir çoğunda restoran, elektrik, internet bağlantısı, kiralık çadır, ahşap masa, hamak, tuvalet, duş ve temiz su gibi imkanlar bulunmaktadır.

Kabak Koyu’nda pek çok kamp işletmesi bulunmaktadır. Kabak Koyu Kamp Alanları Fiyatları başlıklı yazımızı okuyarak hem kamp yerleri hakkında bilgi alabilir hem de fiyatları öğrenebilirsiniz.

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir ? Kabak Koyu Ulaşım

Kabak Koyu, Fethiye’nin Ölüdeniz ilçesine 17 kilometre uzaklıkta yer alan doğal bir cennettir. Kabak Koyu’na denizden ve karadan ulaşım sağlanabilmektedir.

Fethiye Otogarı’ndan kalkan Faralya dolmuşlarına binerek Kabak Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Kabak Köyü son duraktır ve bundan sonra da Kabak Koyu’na inmeniz gerekmektedir. Kabak Koyu’na ulaşabilmek için minibüsten indikten sonra iki seçeneğiniz bulunuyor;

İlk seçeneğiniz 5 TL ücret karşılığında Kabak Köyü’nde bulunan servisleri kullanarak Kabak Koyu’na varabilirsiniz.

İkinci seçenek ise doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için. Muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde yaklaşık 25 dakika sürecek bir yolculuk ardından Kabak Koyu’na varabilirsiniz. Patikadan inerken kırmızı-beyaz renkteki boyalı işaretleri takip ederek koya ulaşabilirsiniz. Tabi bu doğa yürüyüşü sırasında spor ayakkabı ve çeşitli yürüyüş malzemelerini yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Özel araç ile koya inmek biraz zor. Çünkü koya giden yol patikalardan ve engebelerden oluşuyor. Fethiye-Faralya dolmuşlarını takip ederek Kabak Köyü’ne ulaştığınızda arabanızı son durağa bırakarak ilerlemeniz gerekmektedir.

  • Fethiye – Faralya Dolmuş Saatleri:

Fethiye’den Faralya’ya: 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 14:00, 16.00, 18.00

Faralya’dan Fethiye’ye: 08:30, 10:30, 12:30, 14:30, 15:30, 17:30, 19:30

Yorum Yap