Kapadokya İçin Tavsiyeler

Nevşehir Kapadokya

Ülkemizin turizm kentlerinden birisi olan Nevşehir yaz ve kış aylarında yerli yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. Nevşehir kent merkezinden daha çok ilçeleri olan Ürgüp Göreme bölgesi turist çekmektedir. Bölgede yer alan peri bacaları yüzyıllar içinde meydana gelmiş olan özel doğal yapılardır. Bu yapıları daha genel olarak seyretmek için tatilciler balonlara binerek Kapadokya genelini balon üzerinden seyredebilmektedir. Biz de bu yazıda Nevşehir hakkında gezip görülebilecek temel şeylerden bahsetmek istedik.

Neler Yapılır?

Kapadokya ülkemizde gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Büyülü bir atmosfere sahip olan Kapadokya harika balon turları ile adeta tatilcileri büyülüyor. Gök yüzünde onlarca balonu görmeye alışık olduğumuz Kapadokya atmosferi ve tarihi güzellikleri ile tatilcilere farklı bir deneyim yaşatıyor.

Kapadokya’da harika bir tatilin ardından neler yapacağınızı düşünüyor ve fikir arıyorsanız balon turu bunlardan ilki sayılabilir. Balona binmek için hava şartlarının uygun olması şartı aranıyor. Eğer hava şartları uygun olmazsa uçuş izni alınamayabiliyor. Bu yüzden hava şartlarının en uygun olduğu zaman olan yaz aylarında gitmek balon keyfinizin gerçekleşmesi için doğru bir dönem olacaktır. Balon turunun dışında ATV ya da safari yapabilir, doğa yürüyüşü ya da bisiklet ile doğa turuna çıkabilirsiniz.

Kapadokya İçin Tavsiyeler

Bu bölgede bir tatil yapmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler vardır. Karasal iklimin hakim olduğu Kapadokya’da hava sıcak olsa bile aniden karardığı için hazırlıklı olun. Müze kartı burada ihtiyaç olacaktır, mutlaka müze kartı edinerek gidin. Araç kiralamanız Kapadokya’nın en güzel yerlerini gezebilmeniz için iyi bir tercih olabilir.

Kapadokya bölge itibari ve coğrafi özellik bakımından bir ya da iki günde gezip bitirilecek bir alan değildir. Bu yüzden iyi bir tatil ve her yerini eksiksiz gezebilmek için bir hafta gibi bir süre ayırırsanız rahat rahat gezebilirsiniz. 

Ulaşım ise oldukça kolaydır. Kapadokya’ya gidebilmek için öncelikle otobüsle ve uçakla ya da kendi özel aracınız olmak üzere üç farklı seçenek ile Kapadokya’ya ulaşım mevcut. Uçakla geldiğinizde Nevşehir hava limanından özel servislerle buraya ulaşabilirsiniz.