Kapadokya’daki Derinkuyu Yeraltı Şehri

Muhtemelen insanlığın en büyük mimari kazanımlarından bir tanesi Kapadokya bölgesi Derinkuyu yeraltı şehridir. Komplo teorisyenleri uzaylıların kurduğunu söylüyor. Zemin seviyesinde ya da kuş bakışı perspektifinden görme imkânı olmayan odalar, tüneller ve farklı seviyelerden oluşan kitlesel bir ağ kendi gözlerinizle görülmeye değer.

Derinkuyu, Nevşehir’inen kalabalık ilçesi. Nevşehir’e 18 km uzakta bulunan bu ilçe 35 yer altı kentinin en büyüğüdür; ancak tarihçiler ve uzmanlar Kapadokya’da yüzlerce insan bulunduğunu ve çok daha fazla yer altı şehrinin keşfedilmediğini söylüyorlar .Derinkuyu yeraltı şehrinin keşfi, 1963 yılında bir mağara duvarının çökmesi sonucunda oldu. Çöken yerden uzmanlar  araştırmalara devam ettiler ve nihayetinde büyük boyutlara ulaşarak bu yer altı şehrini keşfettiler.

Yeraltı şehrine inen ilk seviye hayvanları barındırıyor ve hayvanları bağlamak için kaya duvarlarında nişler var. Yeraltı şehrine doğru inerken okul ve yaşam alanlarını görüyoruz. Burada ayrıca, ölüleri gömmek ve ölen kişiden hastalık yayılmaması için özel kapalı odalar bulunmaktadır.

Uzmanlar, bu şehrin yaklaşık 30 bin insana ev sahipliği yaptığını belirtmektedirler.

Her ne kadar kentler daha sonraki yıllarda her zamanki gibi habitatlar olarak kullanılmış olsalar da, varlıklarının başlıca nedeni, baskınlar sırasında yeraltı kentlerinin son derece yararlı olacağı işgalcilere ve ayrıca Roma zulümünden kaçan Hıristiyanlara karşı korunmak amaçlıdır.