Kapılı Göller, Verçenik Dağı

Kapılı Göller Verçenik Dağı

Verneçik Dağı, 3 bin 711 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek sekizinci dağıdır. Kaçkar Dağı’ndan sonra Doğu Karadeniz Dağları üzerindeki en yüksek zirvedir.

Dağın çevresinde pek çok göl yer almaktadır. Dağa çıkış için kullanılan kamp alanı, genellikle Kapılı Göller bölgesidir. Kapalı Göller, Verçenik Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Kapılı Göller bölgesinde üç büyük göl ve yemyeşil çayırlık bir alan bulunmaktadır. Burası doğal bir kamp alanıdır ve dağcıların sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir.

Bölge özellikle yaz aylarında genellikle sis altında oluyor. Verçenik Dağı’nın zirvesine tırmanacak olanların yeterli ekipmanlara ve deneyimli olması dikkat ediliyor. Çünkü bölgenin dağcılık faaliyetleri yeni başlayanlar için pek uygun değil.

Kapılı Göller Kamp Alanı

Doğal bir kamp alanı olan bölgenin düzeni dağcılar tarafından sağlanıyor. Bölgede çadır kurulacak olan alanlar, küçük taşlarla belirlenmiştir. Ateş yapılacak yerlerde ise büyük taşlar bulunuyor. Gölleri besleyen kaynak sularından su temini yapmak mümkün oluyor. Fakat bu suyu içme suyu olarak kullanacaksanız, kaynatmanızı öneriyoruz.

Kamp alanın kullanabileceğiniz bir tuvalet bulunmamaktadır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de gece-gündüz arasında bulunan ısı farkı nedeniyle dağdan kaya parçaları kopabilmektedir.

 Kapalı Göller’e Nasıl Gidilir ?

Kapalı Göller kamp alanına ulaşım için öncelikle Verçenik Yaylası’na gitmek gerekiyor. Verçenik Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 48 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 2 bin 618 kilometre yükseklikteki Verçenik Yaylası’nda yaz dönemin hizmet veren bir pansiyon bulunuyor. Verçenik Yaylası ile Kapalı Göller arasında yaklaşık dört kilometrelik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Bu yürüyüş yolunda Verçenik Yaylası’ndan gelen derenin sol tarafını takip etmek gerekiyor. Bu patika yol kayalık alanda ana yoldan ayrılıyor ve sol tarafa doğru gidiyor. Göllerden gelen küçük bir dere, kamp alanına gitme konusunda rehberlik ediyor.

*Fotoğraflar kackar.org sitesinden alınmıştır.

Yorum Yap