Karaburun, İzmir

Karaburun, İzmir

Karaburun, İzmir’de yer alan en küçük ilçe ve güzel bir tatil bölgesidir. İzmir’de gezilecek, tatil yapılacak yerler arasında Karaburun da yer almaktadır.

Karaburun ilçesinin 1 beldesi ve 13 köyü bulunmaktadır. İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun; Kaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olarak 4 ana kısma ayrılmış durumdadır.

Karaburun, turistler açısında tenha bir bölge olarak nitelendirilebilir. Bölgede pek çok irili ufaklı koy bulunmaktadır. Bölgeye çok fazla turist gelmemesinin ana sebeplerinden bir tanesi, virajlı ve dar yollara sahip olmasıdır. Karaburun, konumu nedeniyle açık denize baktığından dolayı suyu devamlı sirkülasyon halindedir ve oldukça temiz bir denize sahiptir.

İzmir KaraburunKaraburun’da Neler Yapılır ? Aktiviteler

Karaburun irili ufaklı pek çok koya sahip olduğu için gezilecek ve tatil yapılacak bir çok noktası bulunmaktadır. Ayrıca dik dağlık yapısının bir sonucu olarak su altı çeşitliliği de sunmaktadır. Tüplü ve tüpsüz olarak yapılan dalışlar, bölgenin dalış meraklıları tarafından ilgi çekmesine sebep olmaktadır.

Bölge turizmi genellikle yerli turistler tarafından tercih edilmektedir. Yabancı turistlere çok fazla rastlanmayan Karaburun’da yazlık eğlence olanakları sınırlıdır. Karaburun’un İskele mevkisi tarafında bulunan ve yarım mil uzaklığa sahip olan Büyük Ada turizme açıktır. Adaya tekneler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Adanın güney tarafında küçük bir koy ve plaj bulunmaktadır. Adada bir keçi sürüsü yaşamaktadır. Hem keçiler hem de sert hava koşulları nedeniyle bölgede sadece maki tipi bitki örtüsü vardır.

Karaburun İzmir

Karaburun Plajları

Karaburun ilçesinde pek çok plaj bulunmaktadır. Bölgenin yapısından dolayı oluşan irili ufaklı koylarda bir çok Karaburun Plajı bulunmaktadır. Bu plajlardan Akvaryum (İncirliköy) ve Bodrum Plajları, mavi bayrak taşımaktadır. Kuyucak Plajı ve Mimoza Plajı da mavi bayrak almaya aday olan plajlardandır.

Bu plajlar dışında; Eşendere Plajı, Sahipaltı Plajı, Büyükkent Plajı, Yıldızkent Plajı, Yeniliman Plajı, Kumbükü Plajı, İğdealtı Plajı, Akçakilise Plajı ve Dolungaz Plajları da bulunmaktadır.

Karaburun’da Nerede Kalınır ? Konaklama

Karaburun ilçesinde 3 adet otel yer almaktadır. Oteller dışında butik pansiyonlar, pansiyonlar ve ev kiralama gibi konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Karaburun’a Nasıl Gidilir ? Ulaşım

İzmir’e bağlı olan Üçkuyular semtinden Karaburun minibüsleri bölgeye sefer yapmaktadır. Bu minibüsler kullanılarak Karaburun’a ulaşmak mümkündür. 2009 yılı itibariyle Foça-Karaburun yazlık hafta sonu seferleri de başlamıştır.

Yaz sezonunda yarım saatte bir, kış sezonunda ise saat başı İzmir Balçova Semt Garajı’ndan kalkan otobüslerle 2,5 saatlik bir yolculukla Karaburun’a ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap