Kış Tatili İçin Kayak Merkezleri

KAYAK MERKEZLERİ

Kış turizmi denilince aklımıza ilk gelen tabi ki de kayak merkezleri olsa gerek.Sadece kış turizmi değil kayak sporlarının da yapılmasına imkan sağlayan kayak merkezleri. Kayak denilince aklımıza ilk Bursa Uludağ gelmekte bunu  Palandöken, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe, Ilgaz, Davraz, Bitlis, Bubi, Kartalkaya, Zigana, Bolu Gerede, Bozdağ, Muş, Saklıkent, Yolaçtı Kurucadağ, Atabarı  takip etmektedir.

Kışın tatil yapmak, eğlenceli vakit geçirmek de mümkün, kayak merkezleri gibi  alternatifler varken kışı da, yaz kadar aktif geçirebilirsiniz. Biraz da ülkemizdeki kayak merkezlerinin özelliklerinden bahsederek, sizin için hangisinin daha uygun olduğunu görelim.

Bursa Uludağ

Uludağ’ ın yüksekliği 2543  metredir. Marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.  En düşük rakımı 1750 metre  en yüksek rakımsa 2435  metredir.  11 adet kayak merkezini bünyesinde bulunduran Uludağ  kayak merkezi; Kuzeybatı güneydoğu  doğrultusunda uzanan Uludağ 40 kilometrelik doğrultu ve 20 kilometre genişliğe sahiptir. Bursa’ ya bakan yamaçlar kademeli, güneye  Orhaneli’ ne bakan taraflar ise düz ve daha diktir. Konaklama yapabiliceğiniz geniş  otel yelpazesi ve günü birlik turların da yapıldığı Uludağ, gezip görülebilicek yerleriyle de oldukça tercih edilen kayak merkezleri arasındadır.

Palandöken

Erzurum ilinin Palandöken dağında yer almaktadır. Erzurumun güneyinde doğu batı yönünde uzanan tektonik bir dağdır. 3185 metre zirvesi olan Palandöken dağı  Aralık’tan Mayıs ayına kadar karla kaplıdır. Palandöken Türkiye ‘ nin sahip olduğu en iyi 3 kayak merkezinden birisi olarak yer almaktadır. 3125 metrelik pisti bünyesinde barındırmaktadır. Palandöken snowboard, kar festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

Erciyes

İç Anadolu Bölgesi’ nde yer alan Kayseri ilinin sınırları içerisinde olan Erciyes dağı merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Kasım ayında başlayan sezon Mart ayında son bulmaktadır. Kar kalınlığı 2 metreyi bulan Erciyes Dağı, toz karda kayak yapma keyfini sizlere sunmaktan onur duyuyor. 1800 metre ve 3000 metre yüksekliği bulunur en uzun pisti 3.5 kilometre uzunluğundadır.

Sarıkamış

Kars’ ın Sarıkamış ilçesinde  Çamurlu Dağda kurulmuş bir kayak merkezidir. Güneydoğusunda  Cıbıltepe, batısında Süphan Dağı, doğusunda Ağbaba bulunmaktadır. 2634 metre yüksekliği bulunan Sarıkamış kış şartlarında 1.5 metre kar kalınlığına sahiptir. Kristal  kar özelliği vardır.Toplam 7 adet kayak pistini bünyesinde bulundurur. 3500 metrelik piste sahiptir.

Kartepe

Kar yüksekliği  kış koşullarında 3 metreyi bulmaktadır. İlk zamanlar toz daha sonraları  ıslak kar gözlenmektedir.Marmara’ nın 3. en yüksek noktası Kartepe, en yüksek rakımı 1699 metredir. 42 kilometrelik bir genişiliği bulunur.

Ilgaz

Ilgaz kayak merkezi bünyesinde 2 adet pist vardır. Zirvesi 2850 metredir. Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırı içerisinde bulunur.

Davraz

Isparta’ ya dahil olan Davraz Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. Davraz Dağı’nın yüksekliği 2637  metredir. Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan seyretme imkanınız vardır.

Bitlis

Kayak sezonu Aralık ve Nisan ayıdır.Kış boyu kar yağışı devam eder.  Diyarbakır ,Tatvan Van karayolu üzerinde bulunmaktadır. Van gölünün yaklaşık 25 kilometre  güneydoğusunda yeralan Bitlis’in kendi  kayak merkezidir.

Bubi

Doğu Anadolu’ nun Ağrı ilinde bulunan Bubi  şehir merkezine 18 km uzaklığı bulunmaktadır.

Kartalkaya

Bolu’ nun güneydoğusunda Köroğlu dağları üzerinde yer alır. Bulunduğu bölgede bir çok oteli  bünyesinde barındırır.

Zigana

Doğu karadeniz ilinin Gümüşhane ilinde bulunan Zigana kayak merkezi,  2500 metre yükseklikte kayak yapma keyfini sizlere sunmaktadır.