Kore Kısa Tanıtım

Kore Kısa Tanıtım

Güney Kore Asya’da 52 milyonluk nüfusa sahip şirin bir ada ülkesidir. Kore’nin Cumhuriyet olana kadar tarihine şöyle bir göz atacak olursak; ilk olarak (M.Ö.) 2333 yılında ‘Gojoseon’ un kurulmasıyla başlamıştır. Tarih boyunca birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış ve son olarak da 1950 yılında Kore savaşıyla Güney ve Kuzey Kore olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güney Kore savaştan bir hayli yıpranarak çıksa da gelişmesine büyük bir hızla devam etmiş; Asya’nın en önemli ülkelerinden birisi olmayı başarabilmiştir. Para birimi olarak ‘Won’ u kullanırlar. Kişi başına düşen milli gelir ise 20.000 dolardır.

Konumu itibarı ile de birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tabi ki Kore’nin en gözde şehri başkenti Seul’dür. Seul; Güney Kore’nin en büyük şehridir ve 15 milyonluk nüfusa sahiptir. Ayrıca Seul – Ankara ile de kardeş şehirdir. Geniş caddeleri, Han nehri ve gökdelenleriyle farklı bir görünüme sahiptir.1953’te biten Kore savaşından sonra Seul yeniden inşa edilmiştir.

Seul dışında gezebileceğimiz yerler arasında İncheonu da gösterebiliriz. Şehirde her yıl ‘Pirinç festivali’ yapılmakta; bu festival sırasında geleneksel giysilere ve danslara yer verilmektedir. Bunların dışında gezebileceğimiz yerler arasında Dünya Komedi Fuarı, Namdaemun Kapısı, Seodaemun hapishanesi, Namsan Kulesi, Kore Ulusal Müzesi, Gangnam, Cheonan’da Kore Bağımsızlık Müzesi, Busan ’da Türk Şehitliği, Jeju Adası, Daegu, DMZ Kuzey Kore sınırını gösterebiliriz.  Ayrıca gezip görmek isteyenlere güzel bir haber; Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilmektedir.

Kore’ nin dünya çapında tanınmasını sağlayan diğer bir özelliği ise zengin bir mutfağa sahip olmasıdır. Kore mutfağının meşhur yiyecekleri arasında Pirinç keki; Kimchi(geleneksel Kore turşusudur ve o kadar çok sevilir ki 187 farklı yöresel çeşidi vardır), Kore eriştesi(ramen) baharat, sarımsak, çiğ balığı sayabiliriz. Bunların yanı sıra Güney Kore mutfağında ada ülkesi olduğu için birçok deniz ürününü de tüketilmektedir. Her ne kadar bizim için biraz ilginç olsa da; Koreliler bazı deniz ürünlerini canlı iken tüketmeyi tercih etmektedir.

Yorum Yap