Likya Yolu

Likya Yolu Haritası

Çeşitli kaynaklara göre dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından birisi olarak gösterilen Likya Yolu, 509 kilometre uzunluğunda bir parkura sahiptir. Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar sürmektedir.

Tarihte Likya olarak isimlendirilen Teke Yarımadası’ndaki patikaların bir kısmının işaretlenmesiyle oluşturan Likya Yolu’nun çalışmalarına 1992 yılında başlanmıştır ve 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Likya Yürüyüş Yolu parkuru üzerinde konaklanabilecek bir çok otel, pansiyon ve kamp alanı mevcuttur. Türkiye’de macera ve doğa yürüyüşü sevenlerin mutlaka katılması gereken bir yürüyüş olan Likya Yolu, iki parkurdan oluşmaktadır.

Likya Yolu’nun ilk kısmında: Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve liman bölgesi olan Patara yer almaktadır.

Likya Yolu’nun ikinci kısmında: Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunmaktadır. Olympos’ta konaklayı düşünüyorsanız Olympos Divasa Hotel‘i tavsiye edebiliriz…

Likya Yolu Başlangıç Noktası

Likya Yolu’nun başlangıç noktası Fethiye’nin Ovacık bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun mesafe yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’ndaki parkurlar, kırmızı ve beyaz çizgilerle işaretlenerek yürüyüşçüler için kolaylık sağlanıyor.

Bu yürüyüş için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kısa parkurlar 4-5 saat sürerken uzun parkurlar 8-10 saat arasında sürmektedir.

Likya Yolu yürüyüşü çeşitli tatil acentaları ve tatil siteleri tarafından organize edilmektedir. Tecrübeli rehber eşliğinde bu yürüyüşe katılmanız faydalı olacaktır. Bu yürüyüş paketleri ortalama olarak 7 günlük ayarlanmaktadır.

Likya Yolu Fotoğrafları:

 

Yorum Yap