Louvre Müzesi

Louvre Müzesi Fransa

Fransa’nın Paris şehrinde yer alan Louvre Müzesi, dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. 2012 yılında 9.7 milyon kişinin ziyaret ettiği müzesi, bu alanda rekor kırmayı başarmıştır.

Louvre Müzesi Mona LisaLouvre Müzesi, 1793 yılında Fransız ihtilalinden sonra Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olma özelliğini taşımaktadır. 1204 yılında inşa edilen müzenin adı, İngilizce olarak kuvvet, güç anlamını taşıyan ”Lower” kelimesinden gelmektedir. Louvre, 14.yüzyılda kraliyet merkezi olarak kullanılmıştır. 15.yüzyılda kraliyet sarayının taşınması nedeniyle burası oldukça bakımsız kalmıştır. 1793 senesinde müze haline getirilen saray, 1871 yılında büyük bir yangın geçirerek zarar görmüştür. Yapılan tadilatlar ve restorasyon çalışmaları ile 1932 yılında son şeklini almıştır.

Louvre Müzesi içinde yeni bölüm bulunmaktadır. Her bölümün başında sorumlu kişiler ve yetkililer bulunmaktadır. Bu kişiler müze müdürüne bağlıdır. Müzenin bölümleri ise şunlardır: resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen.

Louvre Müzesi’nin en ilgi çekici eser, Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosudur. Müze içerisinde 380 binden fazla obje ve 3 bin sanat eseri sergilenmektedir. Müzenin tamamını dolaşmak, iki gün sürmektedir.

Louvre Müzesi’nde yer alan bazı eserler:

Cam Piramit & 666

Louvre Piramidi olarak da bilinen Cam Piramit, Louvre Müzesi’nin avlusunda bulunan piramittir. 1989 yılında tamamlanan dört piramidin bulunduğu müzede, büyük olan Cam Piramit müzenin ana girişidir. Bu cam piramitler cam ve metalden yapılmıştır.

Louvre Piramidi’nin yapımında 666 adet cam parçası kullanıldığı söylenmektedir. Bir Paris şehir efsanesi haline gelen bu olay hakkında Louvre Piramidi’nin iddiaları yalanlayarak 673 cam parça olduğunu söylemiştir. Fakat bu yapıların ilk açıldığı zaman dağıtılan broşürlerde 666 camdan oluştuğunun yazıldığı da söyleniyor.

Louvre Girişindeki Heykeller

Louvre Müzesi’ni yoğun bir günde ziyaret etmeye karar verdiyseniz, giriş sırasında uzun bir süre beklemeniz oldukça muhtemel. Bu süre zarfında özellikle felsefeye ilgi duyan kişiler, avluda yer alan heykellere bakabilir. Descartes, Moliere, Rousseau, Abélard, Condorcet, Montesqueiu gibi 86 meşhur kişinin heykelleri yer alıyor.

Louvre Müzesi Heykelleri

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Louvre Müzesi saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor ve Louvre müzesi hangi günler açık, hangi günler kapalı gibi sorularınızın cevaplarını bu kısımda okuyabilirsiniz. Bu sayede Louvre Müzesi ziyaretinizde kötü bir sürpriz ile karşılaşmamış olursunuz.

Paris Louvre Müzesi, Salı günü haricinde haftanın 6 günü ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 18:00 arasında gezilebilen Louvre Müzesi, Çarşamba ve Cuma günleri ise 09:00 – 22:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Resmi tatil günlerinde müzenin kapanış saati 17:30’a alınıyor.

Louvre Müzesi; Salı günleri, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Louvre Müzesi’ne giriş için normal bilet alanların 12 Euro ücret ödemeleri gerekiyor. Fakat bu ücrete Hall Napoleon’daki geçici sergiler dahil değil. Eğer Napoleon Salonu’nda yer alan geçici sergileri de gezmek istiyorsanız, 13 Euro ücret ödemeniz gerekiyor.

Louvre Müzesi’ne ücretsiz giriş: Louvre Müzesi’ne ücretsiz giriş de mümkündür. Louvre Müzesi’ne her ayın ilk Pazar günü ve 14 Temmuz tarihinde ücretsiz girilebiliyor. Tabi bugünlerde oluşan ekstra kalabalıkları unutmamanız gerekiyor. Hızlı bir tur yapmak için 26 yaş altında Cuma günleri 18:00’den sonra ücretsiz ziyaret hakkı tanınıyor. Ayrıca müze girişinde 18 yaş altı kişilerden ücret alınmıyor.

Louvre Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Louvre Müzesi’ne ulaşım için metro veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Eğer Louvre Müzesi’ne metro ile gidecekseniz, Palais Royal Musee du Louvre durağında inmeniz gerekmektedir. Bu durak müzenin hemen yanında yer almaktadır. Louvre’a otobüs ile gitmek için 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 76, 81 yada 95 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yap