New York’ta nereler gezilmeli?

Dünyanın neredeyse her şeyinin başkenti New York. Müzik, moda, finans, lezzet… Bu şehri keşfetmek hemen olabilecek bir şey değil aslında ama bu yazıda New York’ta nerelere gidilmeli, nereler görülmeli anlatmaya çalışacağız.

Empire State Binası

New York’un her yerini görebileceğiniz muhteşem manzaralı Empire State. Şehrin ikinci en yüksek binası size inanılmaz bir New York deneyimi yaşatacak. Binanın 86. ve 102. katlarında seyir terası mevcut. Empire State binası New York’ta 5.cadde 350 numarada.

Central Park

New York’un tam merkezinde onlarca binanın arasında bulunan Central Park sizi çok etkileyecek. 20 oyun alanı, 48 çeşme, 36 köprü, anotlar, heykeller bulunan bu park devasa bir büyüklükte. Central Park’ta bir bisiklet kiralayın ve Alice Harikalar Diyarı Heykelini, Bethesda Çeşmesini, Jacqueline Kennedy Onassis Gölünü, Wollman Buz Pateni Pistini gezin.

Modern Sanat Müzesi (MoMA)

Picasso’nun “Avignonlu Kızlar” Warhol eseri olan “Campbell’in Çorba Konserveleri” gibi önemli parçaların bulunduğu dünyanın en önemli modern sanat müzesi. 53. Cadde’de yer alan müzeye Cuma akşamları 16:00 ile 20:00 saatleri arasında ücretsiz giriş var.

Times Meydanı

New York denilince akla gelen ilk yer. 42. ve 47. caddeler arasında uzanan bu meydanı ziyaret etmek için en iyi zaman kesinlikle hava karardıktan sonra, neon ışıkların tüm pırıltısıyla meydanı aydınlattığı gece saatleri. New York’taki hediyelik eşya mağazalarının büyük bir kısmının burada yer aldığını bilmelisiniz.

Brooklyn Köprüsü

New York’un bilinen en ünlü simgelerinden Brooklyn Köprüsü. 1883 yılından bu yana hizmet veren köprü ABD’nin en eski köprülerinden. Manhattan ile Brooklyn’i bağlayan köprü kentin iki tarafının da eşsiz manzalarını sunuyor.Williamsburg ve Greenpoint bölgelerine mutlaka uğramalısınız.

Özgürlük Heykeli

Frederic Auguste Bartholdi tarafından tasarlanıp ve 1876’da Fransa tarafından ülkenin 100. Kuruluş yılı kutlaması için ABD’ye hediye edilen özgürlük heykeli, belkide dünyanın en tanınmış heykeli. Özgürlük Adası’nda yer alan heykele ulaşımın en popüler en bilindik yolu Battery Park’tan feribota binilmesi. Ancak Battery Park’ta bilet sırasında saatlerce beklemek istemiyorsanız diğer bir seçenek olan Jersey City’deki Libery State Park’tan feribota binmek diğer bir tercih.

Rockefeller Center

Manhattan’ın tam merkezinde büyük bir eğlence ve alışveriş kompleksi olan Rockefeller Center’da buz pisti bile var. Şehri ziyaret eden bir çok turist New York manzarasını izlemek için Empire State’e çıksa da, Rockefeller Center’ın 67., 69. Ve 80. katlarında yer alan Top of The Rock Seyir Terası, Empire State’in de göründüğü harika bir Manhattan manzarası sunuyor.

West Village

Sıralanmış ağaçlar, süslenmiş sokaklar, 19.yüzyıldan kalmış evler. Manhattan’ın belkide kendine en özgü yeri West Village. Efsane kafeler, şık butikler ve gece hayatı ile ünlü Meatpacking bölgesi.

Grand Central Terminali

Burası sadece bir tren garı değil. Grand Central Terminali’nde ister lüks restoranlarda, ister büfelerde yemek yiyebilir ayrıca alışveriş yapabilirsiniz. New York’un eski, ihtişamlı mimarisini en iyi yansıtan yerlerden olan Grand Central fotoğraflanması gereken bir yer.

Bryant Park

Manhattan’daki en güzel alanlardan birisi olan Bryant Park 150 yıldır yemyeşil. Şehrin yoğunluğundan, stresinden kaçan herkes burada. Bu parkta ücretsiz Wi-fi var.

Yorum Yap