Ölüdeniz, Fethiye

Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan bir beldedir. Kumsalı dünya üzerinde 2 kez en güzel kumsala sahip ünvanı ile bilinmektedir. Ölüdeniz beldesi, turizm açısında olukça gelişmiş, Likyalılarda ışık ve Güneş diyarı olarak Ortaçağın Uzak diyarı olarak tanınmıştır.

Adını almış olduğu Ölüdeniz, anlamı gibi durgun bir göl anımsatmaktadır. Fırtınalı dönemlerde bile sadece ufak çarpıntıların meydana geldiği Ülkemizin en güzel beldelerinden birisidir.

Ölüdenizin bir özelliğide denizin kendisini yenileme özelliğidir. Yoğun kaynak sularının çıkışları, dipten içeriye doğru açıkdenize doğru yaratmış olduğu akıntı, bu gel-git olaylarının etkisiyle deniz seviyesinin yükselişi ve alçalması sayesinde sürekli olarak iki üç günde bir kendisini yenilemektedir. Bu sayede her zaman temiz bir görünüme ev sahipliği etmektedir.

Ölüdeniz Yemekleri

Fethiyenin o kadar çok kendisine has yemekleri var ki saymakla bitmemektedir. Bunlar arasında yemeniz gereken en şahane yemekleri paylaşalım.

Ölemeç Çorbası, İngil Çorbası, Yumurta Boğçası, Arapaşı, Etli ve Bulgurlu Patlıcan, Et Kapama, Babadağ Keşkesi, Keşkeş, Bulgurlu Domates, Sündürme, Leğen Böreği, Döndürme.

Ölüdeniz’de Neler yapılır ?

Ölüdeniz Fethiye üzerinde o kadar güzel yerler vardır ki anlatmak için sözcükler yetersiz kalır. Çam ormanlarının arasından sıyrılarak yol boyunca yüksek dağların, yeşilliğin hiç bitmeme hevesine kapıldığınız bir anda, yüksek dağların arasından inişe geçmeye başladığınız bir dönemecin manzarasında bulunan ucu bucağı olmayan bir mavi dünyasıyla birleşen görseli şahane bir dünya.

Turkuaz rengiyle kaplanmış denizi, uçsuz bucaksız kumsalı ile Ölüdeniz’i canlandıran Belceğiz koyu karşılamakta. Bu görselliği fark ettiğiniz zaman duyacağınız heyecanı yeter, Ölüdeniz’e aşık olmaya. Böylesine aşk kokan büyülü bir manzarasına verilmiş olan bir isimdir Ölüdeniz.

Ölüdeniz’de Gezilecek Yerler Nereler ?

Ölüdeniz FethiyeSaklıkent

Çalış Plajı

Kayaköy

Patara

12 Adalar

Dalyan

Saklıkent : Fethiye – Antalya karayolu mevkiinin biraz içerisinde yer alan Akdağ’ın etekleri üzerinde bulunan kayaların içerisinde yer almaktadır. Görmeniz gereken gerçek bir doğa harikasıdır. Yüzyıllar boyunca akan kar sularının açmış olduğu derin ve uzun bir Kanyon üzerinden içeri girdiğinizde kayalar üzerinden adeta fışkırır gibi akan ve hemen nehre dönüş yapan sular arasında yiyebileceğiniz alabalığın tadını hiçbir zaman unutamayacaksınız.

Çalış Plajı : Fethiye’nin 4km kuzeyinde yer alan tatil ve eğlence merkezlerinden birisidir. Kilometrelerce uzanan kumsalıyla, pırıl pırıl olan denizi ve gecenin gün batımı keyfini izleyebileceğiniz yerlerden birisi.

Kayaköy : Terk edilmiş olan bir kentin her biri 50 metre kareden büyük olmayan konutların bulunduğu yerdir. Bu konukların özellikleri ise, hiçbir konut birbirinin manzarasını kapatmamakta ve zemin altı sarnıçlarının bulunduğu bir kent olarak tarihi gezilecek yerlerden birisidir.

Patara : Antik kentlerin kalıntılarının bulunduğu tarihi bölgedir.

12 Adalar : Şövalye Adası üzerinden başlayıp, Fethiye Körfezine ulaşan batı ve kuzey batısında yer alan bu adaların yumağı Fethiye Limanı üzerinden hergün düzenlenen tekne turları ile yolculuk edebilirsiniz.

Ölüdeniz 12 Adalar12 Ada içerisinde gidilmesi gereken yerler :

Kızılada

Delikli Ada

Yassıcalar

Tersane Adası

Domuz Adası

Göbün Koyu görülecek yerlerin başında yer almaktadır.

Dalyan : 5000 yabancı uyruklu insana ev sahipliği yapan bu yer, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren doğa harikası olan bir yerdir. Beş bin yıllık tarihi olmasına rağmen, bozulmamış olması turistlerin ilgisini bir hayli çekiyor.

Ölüdeniz’de Kalınacak Yerler Nereler ? Konaklama

Ölüdeniz Fethiye üzerinde 60’tan fazla konaklama yapabileceğiz otel, apart ve pansiyonlar mevcuttur.  50TL ‘den 150TL ‘ye kadar bütçeli birçok otel ve konaklama yerleri mevcuttur.

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Ölüdeniz HaritasıFethiye şehir merkezinden Ölüdeniz’e ulaşım son derece kolaydır. Fethiye’den kalkan dolmuşları veya taksileri kullanarak 15-20 dakikalık bir yolculuk ile Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz.

Ölüdeniz’e gelmek için havayolunu tercih edecekseniz, bölgeye en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havaalanı’ndan Ölüdeniz’e servis, taksi ve minibüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz’e havayolu, karayolu ve deniz yolu ile ulaşmak mümkün. Eğer otobüs ile Ölüdeniz’e gelmek isterseniz bugün pek çok büyükşehirden Fethiye’ye otobüs seferleri mevcut. Fethiye’ye geldikten sonra şehir içi ulaşımı kullanarak ya da taksi ile yaklaşık 15 dakikada Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla Ölüdeniz’e ulaşmak isterseniz Muğla Fethiye’ye geldikten sonra Ölüdeniz tabelalarını takip ederek on dakikada varabilirsiniz. Fethiye ile Ölüdeniz arası yaklaşık 12 kilometre mesafededir. Bazı yol bilgilerimiz şöyle:
• Muğla – Ölüdeniz arası yaklaşık 130 kilometre ve 2 saat 10 dakika sürmektedir.
• İstanbul – Ölüdeniz arası yaklaşık 815 kilometre ve 11 buçuk saat sürmektedir.
• Antalya – Ölüdeniz arası yaklaşık 205 kilometre ve 3 saat sürmektedir.
• Bursa – Ölüdeniz arası yaklaşık 635 kilometre ve 8 saat 40 dakika sürmektedir.
• İzmir – Ölüdeniz arası yaklaşık 350 kilometre ve 5 saat sürmektedir.
• Ankara – Ölüdeniz arası yaklaşık 635 kilometre ve 8 saat 40 dakika sürmektedir.

 

Yorum Yap