Palandöken, Erzurum

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un bir ilçesi olan Palandöken, özellikle kışın yerli ve yabancı turistlerin sık sık uğradığı yerler arasında. Elbette ki bunda, Türkiye sınırları içerisinde kış sporları için en elverişli alanın Palandöken olmasının etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Palandöken ilçesinde bulunan Palandöken Dağı, 2010 yılında Üniversite Kış Oyunları’na ev sahipliği de yapmıştı. Erzurum, turizmde sahip olduğunu dinamizmi Palandöken’e ve kayak merkezlerine borçludur.

Palandöken’in Doğası

Palandöken Dağı, tektonik sebepler nedeniyle oluşmuş; 3125 metre rakıma sahip bir dağdır. Endemik bir bitki olarak yalnızca Palandöken Dağı’nda görülebilecek olan Palandökenensis, sadece burada bulunmakta ve mayıs aylarında yetişmektedir. Palandöken isminin ise ilginç bir anlamı mevcuttur. Eşek semeri anlamına gelen “palan” ile döken kelimeleri bir araya getirilmiş nedeni ise, eşeğin palanına koyulmuş heybenin dağa doğru çıkarken sürekli olarak devrilmesi, bu dağın isminin Palandöken adıyla anılmasına yol açmıştır. 2010′ da Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nın düzenlenmesi sebebiyle Palandöken bölgesine yüksek kalite standartlarına sahip birçok; modern tesisler ve kayak merkezleri inşa edilmiştir.

Kış Turizmi ve Palandöken: Kayak Merkezleri Ne Zaman Açılır ?

Erzurum PalandökenErzurum – Palandöken’de, kayak merkezleri kış sezonunu genelde Aralık ayında açmaktadırlar. Mayıs ayına kadar süregelen sezonlarda birçok on binlerce hatta yüz binlerce insan burada ağırlanıyor. Palandöken Kayak Merkezi’nde bulunan pistler ise dünya üzerindeki en uzun ve en dik kayak pistlerinden birisidir. Kayak Merkez’inin en uzun pisti 12 kilometredir. Toplam pist uzunluğu ise yaklaşık olarak 30 kilometreleri geçmektedir. Palandöken’de şuanda iki tane tescilli kayak merkezi bulunmaktadır. Buradaki turizm faaliyetlerinin yoğunluğundan dolayı, ulaşımlar çok kolaylaştırılmış ve hızlandırılmış bir biçimde sağlanmaktadır. Palandöken Kayak Merkez’inin, Erzurum ili ile arasında 10 dakika kadar bir mesafe mevcuttur. Havaalanına olan uzaklığı ise, yaklaşık olarak 5 kilometredir. Palandöken Kayak Merkezi’nde, 2100 metre rakımlarda bulunan oteller bölgesinde gelen turistlerin her türlü ihtiyacını karşılayabilmesi mümkündür. Güvenliği sağlamak amacıyla Jandarma Kuvvetleri, 24 saat burada görev yapmakta, devriye gezmektedir. Kamp için ideal bir bölge olarak görünen oteller bölgesinden devam eden karayolu aracılığı ile daha yukarılarda bulunan diğer oteller bölgesine ulaşmakta mümkündür. Yukarıdaki oteller mevkiisi ise ortalama 2450 metre yüksekliğe Palandöken Kayak Merkezisahiptir. Buradan daha yukarıya çıkmak isteyenler için özel olarak kurulmuş olan telesiyej hattı izlenerek sırt üzerinden zirve noktasına ulaşılabilmektedir. Zirveye tırmanabileceğiniz diğer bir yol ise, dağın güney tarafında yer alan Başköy üzerinden geçmektedir. Buradan zirveye tırmanmak herhangi bir zorluk içermemektedir. Palandöken Kayak Merkezi’nde, istisnalar dışında tüm oteller 4 yıldızlı otel kapsamına girmektedir. Kalite ve konfor açısından buradaki oteller sınıflarını geçmiştir. Kayak merkezlerinde, kaymayı bilmeyen insanların öğrenebilmesi ve ders alabilmesi için, özel kayak eğitmenleri bulunmaktadır. Ayrıca ekipman kiralama seçeneğiniz de mecvuttur.

Palandöken’in zirvesi neresidir ?

Palandöken Dağları’nın en yüksek yerine, Büyükejder Tepesi adı verilmiştir. Burada iletişim için gerekli olan vericiler ve özel işletmeciye ait bir kafeterya bulunmaktadır. Buradan 2500 metre aşağıda Ejder Lifti’nin bitiminde, özel bir kafeterya daha vardır.

Nasıl rezervasyon yaptırabilirsiniz ?

Her yıl yüz binlerce insanı ağırlayan Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi, önümüzdeki yılarda da turizmde Türkiye’nin can damarlarından birisi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Burada tatil yapmak için, tur şirketlerine başvurabilir veya internet üzerinden tatil rezervasyonu yapabildiğiniz siteler aracılığıyla yer ayırtabilirsiniz. Palandöken Kayak Merkezi’nde her bütçeye hitap edecek tatil seçenekleri bulunmaktadır.

Yorum Yap