Pisa Kulesi, İtalya

Pisa Kulesi İtalya

İtalya’da bulunan Pisa Kules, dünya çapında üne sahip bir yapıdır. İtalya’nın Pisa şehrinde yer alan Pisa Kulesi, yapıldığı tarihten itibaren her yıl güneye doğru eğilmesi nedeniyle tehlike altında olan bir yapıdır.

Pisa Kulesi, zamanın İtalya Şehir Devletleri arasında yer alan Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir göstergesi olarak Cenova ve Venedik şehirlerine rakip olarak yapılmıştır.

Pisa Kulesi üst üste bindirilmiş olan 6 yuvarlak sütundan oluşmuştur. Yüksekliği 56 metre olan kulenin üzerine 294 basamaklı bir merdiven yardımıyla çıkılmaktadır. En üst kısımda çanlar bulunmaktadır.

Pisa şehrinde ve Pisa Kulesi’nde yapılabilecek çok bir aktivite bulunmamaktadır. İtalya’nın bu küçük şehrinden çok fazla bir şey beklememelisiniz. Pisa Kulesi’ne gittiğiniz zaman hemen hemen her ziyaretçinin çektirdiği klasik kule tutma fotoğrafından çektirebilirsiniz.

Pisa Kulesi Neden Eğiktir ?

Pisa Kulesi inşa edildiği tarihten sonra güney yönüne doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise temeldeki yumuşak zeminde oluşan bir çökmedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilmektedir. Bu hesaplamaya göre 100 yılda 7 santimetre kadar eğilmektedir. Kule şuanda 5,5 derece kadar eğime sahiptir. Yapının ağırlık merkezinin izdüşümü temel dairesinin içerisinde kaldığı için kule devrilmemektedir.

Üzerinde bulunduğu zeminin çökmesi nedeniyle yıkılma aşamasına gelen Pisa Kulesi, 20 milyon sterlin değerindeki bir proje ile kurtarılmıştır. Proje kapsamında 45 santimetrelik bir düzleştirme çalışması yapılmıştır. Kule, 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur.

Pisa Kulesi’ne Nasıl Gidilir ?

Floransa’dan Pisa’ya gitmek karayolu ile 85 kilometre sürmektedir. Trenle ulaşım 1 saat, otobüsle ise 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir. Floransa Pisa arasında sezonda 20 dakikada bir karşılıklı tren seferleri bulunmaktadır.

Roma’dan Pisa’ya Floransa üzerinden gidilmektedir. Tren aktarmasıyla birlikte yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Otobüs + tren kombinasyonu da kullanmak mümkündür. Pisa – Roma arası yaklaşık 350 kilometredir.

Milan’dan Pisa’ya giden karayolu yaklaşık 300 kilometre kadardır.

Pisa’ya havayolu ile ulaşım mümkündür fakat Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ryanair’ın Pisa Havaalanı’na uçuş gerçekleştirmesi nedeniyle Avrupa’nın bir çok yerinden ucuz uçak bileti bulunabilmektedir.

Yorum Yap