Saklıkent Kanyonu, Fethiye

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırında bulunan Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’da bulunmaktadır. Fethiye ilçesinde Saklıkent Kanyonu yılda ortalama 250 bin kadar turisti ağırlamaktadır.

Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre ve yüksekliği 200 metredir. Kanyonun en dar noktası 2 metredir. Saklıkent, Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak bilinmektedir. Saklıkent Milli Parkı olarak bilinen bölgede Fethiye ve Kaş ilçelerinin köyleri yer almaktadır.

Saklıkent KanyonuSaklıkent’in keşfi yakın bir zamana dayanmaktadır. Rivayetlere göre bölgede çobanlık yapan birisinin keçisinin buraya kaçması ve çobanın da keçinin peşinden gitmesi sonucunda keşfedilmiştir. Çobanın çevresindekilere burayı anlatması sonucunda bu olay çevre köylere yayılmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Saklıkent’i Milli Park ilan etmesinden sonra, özel firmalarında da desteği ile Saklıkent bugünkü halini alır. Kanyon ve çevresi 06.06.1996 tarihli resmi gazetede Saklıkent Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Saklıkent Milli Parkı 12.390 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bu alanda maki, kızılçam, karaçam ve sedir gibi bitki toplulukları bulunmaktadır.

Kanyonun giriş kısmı oldukça şiddetli akan suyla doludur. Su içinden geçmek çok zordur. Bu nedenle giriş kısmında demir çubuklarla inşa edilen 200 metre uzunluğunda bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü yardımıyla kanyona giriş yapılabilmektedir. Köprünün hemen bitiminde oldukça soğuk olan güçlü karstik kaynaklar bulunmaktadır. Bu noktadan geçerek kanyonun içersinide doğru yürüyüş yapılabilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş yapmak için sonbahar ayları tercih edilmelidir. Bölgede zaman zaman taşkınlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle ilkbaharda yürüyüş yapmak oldukça tehlikelidir.

Yukarıda bulunan Saklıkent fotoğrafları, tahta köprüyü geçtikten sonra 18 kilometre uzunluğunda olan yürüyüş yolunu göstermektedir. İlk fotoğraf yürüyüşün başlayacağı noktadır. İkinci fotoğraf ise geçmeniz gereken buz gibi suları göstermektedir. Yaklaşık 50 metre genişliğinde olan bu noktadan oldukça soğuk kaynak suları çıkmaktadır. Kanyonda bir doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız, bu soğuk suyu geçmeyi göze almanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de zeminin çakıllı olmasıdır. Bu nedenle kesinlikle plastik terlik, plastik ayakkabı kullanarak karşıya geçmenizi öneriyoruz. Üçüncü fotoğraf ise kanyonun içerisini göstermektedir. Burada koridor şeklinde uzun bir yol ve güzel bir doğa yürüyüşü sizleri beklemektedir.

Saklıkent’te Ne Yapılır ? Aktiviteler

Saklıkent RaftingSaklıkent Kanyonu doğa severler için oldukça güzel bir yerdir. Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için eşsiz bir bölgedir. Kanyon sarp kayalıklarla, çınar ağaçlarıyla ve kaynak sularıyla doludur. Tecrübeli rehberler eşliğinde trekking yapılabilmektedir. Yalnız bu yürüyüşü gerçekleştirecek olanların yanlarında plastik deniz ayakkabısı getirmesini tavsiye ediyoruz. Suyun çakıllı yüzeyinde zarar görmeden, rahatça yürüyebilmeniz için bu gereklidir.

Saklıkent’de yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi de raftingtir. Bölgede bulunan rating dükkanlarından rafting için bot kiralayabilirsiniz.

Saklıkent’in girişinde bulunan tahta köprüyü geçtikten sonra oturma yerleri karşımıza gelmektedir. Burada oldukça hoş yeme-içme alanları mevcuttur. Suyun hemen yanı başında kurulan kafelerde tercih edilen ilk seçenek gözlemedir. Ayrıca çayınızı yudumlayarak doğanın sakinliğini yaşayabilirsiniz. Saklıkent’te yiyeceğiniz yemeklerin fiyatı kişi başı 10-15 TL arasında değişmektedir.

Saklıkent’e Giriş Ücretli Mi ? Saklıkent Giriş Fiyatları

Saklıkent Kanyonu’na girişte ücret alınmaktadır. Saklıkent’e giriş ücreti kişi başı 6 TL’dir. Öğrencilerden ise 3 TL alınmaktadır. Ayrıca giriş esnasında lastik terlik kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Dilerseniz burada bulunan satış noktasından lastik terlik satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Satın alma ücreti 10 TL, kiralama ücreti ise 3 TL’dir.

Saklıkent’e Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Saklıkent, Fethiye şehir merkezine 40 kilometre uzakta bulunmaktadır. Kayadibi Köyü yakınlarında bulunan Saklıkent’e Fethiye’den yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilmektedir.

Saklıkent’e gidebilmek için ulaşım konusunda çeşitli seçenekleriniz bulunmaktadır. Fethiye Otogarı’nın önünden hareket eden Fethiye-Saklıkent dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuş seçeneğinin yanı sıra Fethiye ve civar ilçelerde bulunan turizm acentalarıyla iletişime geçebilirsiniz. Turla gittiğiniz taktirde 50 TL ile 70 TL arasında bir ücret ödüyorsunuz. Turlar bu gezi sırasında çeşitli imkanlar da sunuyorlar.

Saklıkent Videosu:

Yorum Yap