Şavşat Karagöl, Artvin

Sahara Şavşat Karagöl

Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan Şavşat Karagöl, Türkiye’nin gizli cennet olarak adlandırılan tatil yerlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Artvin’de gezilecek yer arayan doğa severlerin ilk duraklarından birisi, Şavşat Karagöl oluyor.

Şavşat Karagöl, Türkiye’de kamp yapılacak alanlardan bir tanesidir ve Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Şavşat Karagöl, Türkiye’nin milli parklarından bir tanesi olan Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Artvin’e bağlı Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl Sahara Milli Parkı, Karagöl ve Sahara Yaylası olarak iki ayrı kısımdan oluşmaktadır.

Sahara Yaylası, Yalnızçam Dağları üzerinde yer almaktadır ve adeta bir oksijen deposudur. Yayla, bölüm bölüm derin vadilerle parçalanmış ve eğim değeri yüksek bir yapıya sahiptir. Bu eğimli arazinin 1.700 – 1.800 metre yüksekliklerinde bulunan düzlük, Sahara Yaylası olarak adlandırılmaktadır. Ladin ve göknar ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu bölgenin alt kısımlarında sarıçam ağaçları da bulunmaktadır.

Sahara Yaylası ve Karagöl’ü sınırları içerisinde barındıran Karagöl Sahara Milli Parkı, 3 bin 251 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bölgenin sahip olduğu doğal güzellikleri korunmak amacıyla, 1994 yılında milli park kapsamına alınmıştır.

Şavşat Karagöl’ün hemen güneydoğusunda Yalnızçam Dağları’nın Göle Zirvesi yükseliyor. Göle Zirvesi’nin yüksekliği tam 3 bin 167’yi buluyor. Göl aynı zamanda kış aylarında yaban kazlarının en önemli sulak alanlarından birisi. Yaban kazlarının göç rotası üzerinde bulunan Karagöl, her yıl onlarca yaban kazanı göl sularında ağırlıyor.

Şavşat Karagöl’de Neler Yapılır ? Aktiviteler

Karagöl’de yapmanız gereken ilk şey güzel bir doğa yürüyüşüdür. Doğa severler, göl çevresinden ormanın iç noktalarına kadar ilerleyen patikaları kullanarak yürüyüş yapabilirler.

Artvin KaragölDoğa fotoğrafı çekmek isteyenler, bu bölgede malzeme bulma konusunda hiç zorlanmayacaklardır. Bu eşsiz manzarayı fotoğraf makineniz ile ölümsüzleştirebilirsiniz.

Artvin Şavşat’a yakın bölgelerde yaşayanlar ise genellikle hafta sonları piknik yapmak için Karagöl’e gelmektedir. Gölün çevresinde piknik alanları bulunmaktadır ve hafta sonlarında burası yoğun ilgi görmektedir.

Yaz mevsiminde bölgeyi ziyarete gidecekseniz, yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi de gölün içerisinde kayık gezintisi. Göl kenarında bulunan kayıkları kiralayarak göle açılabilir ve berrak sularda balıkları izleyebilirsiniz. Göl içerisinde sazan ve japon balığı olarak iki ayrı balık türü yaşıyor. Evet yanlış duymadınız, Şavşat Karagöl’de gölde yüzen japon balıklarını da görebilirsiniz. Yıllar önce göle bırakılan balıklar, bu ortamı sevince göl ekosisteminin bir parçası haline gelmişler.

Sahara Şavşat Karagöl

Şavşat Karagöl’de Nerede Kalınır ? Konaklama

Karagöl’ün hemen kıyısında Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne ait bir tesis bulunuyor. 12 adet yatak kapasitesine sahip olan bu tesiste konaklamak mümkündür. Tesis, konaklamadan daha çok restoran bölümüyle hizmet vermektedir.

Bu güzel doğa içerisinde kamp yapmak isteyenler de unutulmamış. Çadır kurma alanı, tesisin bahçesinde yer alıyor. Çadır ile konaklama seçeneğinin yanı sıra karavan konaklamasına da izin veriliyor. Karagöl’de kamp yapacak olan tatilciler, tesisten tuvalet ve su ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Buraya tatil için gelecek olan kişilerin tesisin kış aylarında hizmet vermediğini unutmaması gerekiyor.

Şavşat Karagöl’e Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Karagöl, Artvin şehir merkezine 92 kilometre mesafede yer almaktadır. Şavşat ilçesinin merkezinden hareket eden köy minibüsleri ile bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür.

Havayolu ile Karagöl’e seyahat edecek olan kişilerin kullanabileceği en yakın havaalanı, Kars Havaalanı’dır.  Kars Havalimanı’nın bölgeye olan uzaklığı 160 kilometredir. Diğer tercihler ise Batum Havaalanı (180 KM), Trabzon Havaalanı (320 KM) ve Erzurum Havaalanı’dır (250 KM).

Yorum Yap