Tatil alternatifi; Vizesiz Ülkeler

Sıradışı tatil seçenekleri sunan yurtdışı tatillerinde vizesiz ülkeler oldukça fazla tercih edilmeye başlandı. 2015 yılında başta Honduras, Bolivya ve Karadağ olmak üzere vizesiz gidilebilen ülkelere ilgi yoğun. Bu sıralamayı Ukrayna, Kuveyt, Sri Lanka, Kamboçya takip ediyor. Karayip Denizi’nin göz bebeği Honduras en fazla gidilen yer.

Güney Amerika’da yer alan Bolivya renkli sokakları ile tatil için cezbedici. Etrafındaki komşu ülkeler sayesinde de cazip hale gelen Bolivya Türk ziyaretçilerin akınına uğruyor. Vizesiz giriş yapılabilen ülkede 90 güne kadar kalınabilmektedir.

Karadağ, yüksek dağlarda bulunan milli parklar, deniz kıyısında bulunan tarihi şehirler ile Türk ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı destinasyonlardan. Türkiye’den vize istememesi tatilseverlerin işini kolaylaştırıyor ve Karadağ Türk’ler tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Türk ziyaretçiler doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlence hayatıyla her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Ukrayna’ya, 60 güne kadar olan ziyaretlerini vizesiz olarak yapabiliyor.

Doğu’nun en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Kuveyt’in başkenti Kuveyt ekonomi, siyaset ve kültür merkezi olarak konumlanıyor.Diplomatik, hizmet ve resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almadan ülkeye giriş yapabilirken, umuma mahsus pasaport sahipleri, 3 aya kadar olan seyahatleri için havaalanından vize alabiliyor.

Tropikal ormanları, baharat bahçeleri ve pirinç tarlaları ile dikkat çeken Sri Lanka, binlerce yıllık zengin Budist tapınakları ile de Türk seyahatseverlerin gözdelerinden biri haline geliyor.Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkler, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini, www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkenin sınır kapılarından alabiliyorlar.

Bin yıllık Angkor tapınağı, yeşil doğası, şirin kasabaları ve muhteşem günbatımı manzarası ile Kamboçya, Türklerin en çok tercih ettiği seyahat destinasyonları arasında yerini alıyor. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, 30 güne kadar sürecek olan turistik amaçlı seyahatleri için Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğu’nun yanı sıra sınır kapılarında da vize alabiliyor.

Yorum Yap