Trabzon Seyahat Rehberi

Trabzon, Türkiye’de en sevdiğim şehirlerden birisi. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nin adeta gezi üssü. Trabzon, Türkiye’nin kuzeydoğu kıyılarında. Türkiye’nin çay deposu Rize’ye komşu bir il. Trabzon’un tarih boyunca Karadeniz kıyısındaki stratejik konumu, özellikle eski İpek Yolu üzerinde olması ünlü bir ticaret limanı haline gelmesini sağladı. Aynı zamanda Trabzon padişahlar şehri olarakta bilinir. Ünlü Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Trabzon’da doğmuştur.

Doğal olarak kıyı şeridine yakın olan Trabzon, gelişen bir balıkçılık endüstrisine sahiptir ve bu balıkların çoğu hamsi balığıdır. Yöresel Trabzon yemeklerinin çoğu bu hamsi balığından oluşmaktadır. Trabzon’un bir kültürel yönü de Horon dansıdır. Horon sadece Trabzon’a değil Karadeniz bölgesine özgü hızlı oynanan bir oyundur.

Trabzon, Ege ve Akdeniz kıyılarının kış ve yaz iklimlerinden tamamen farklı olarak nemli, subtropikal bir iklime sahiptir. Ortalama yaz sıcaklıkları 20-25 derece arasında iken kışın genellikle kar yağar.

Trabzon şehir merkezindeki turistik yerleri keşfetmek için bir güne rahat ihtiyacınız var. İstanbul’daki Ayasofya ile aynı adı taşıyan Trabzon Ayasofya Müzesi görülmeye değer yerlerden. Atatürk Köşkü diğer ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Ve Uzungöl. Asla unutulmaması gereken ve gidilmesi gereken bir harikalar diyarı. Ziyaretleriniz esnasında eşsiz Trabzon lezzetlerini keşfetmeyi unutmayın. Ayrıca bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.