Türkiye’de Yaz Tatili Yapılabilecek Bölgeler

Yazın geldiğini iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde güzel ülkemizde tatil yapılabilecek birçok yer olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Yaz aylarının en çok tercih edilen tatil yerleri sahil şeridi boyunca olan yerlerdir.Yazın vazgeçilmezi olarak nitelendirilen deniz, kum ve güneş hemen herkesin tercihidir.Deniz tatili planlarına artık ülkemizin denize kıyısı olan birçok yerinin dahil edildiğini söyleyebiliriz.

Kaş, Antalya

Türkiye tatili denince belkide ilk akla gelen yer Antalya’dır. Gerçektende öyle Antalya öyle güzel bir yerki anlatılmaz yaşanır dedikleri bu olsa gerek. Kaş’ın tercih edilmesinin en önemli sebebi Kaputaş Plajı‘dır. Bu plajın özelliği beyaz kumlarla turkuaz mavisi suların birleşmesiyle oluşan muhteşem manzaradır. Denizde yüzerken bile manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu plaj size hem bedensel hem ruhsal bir rahatlık sağlayacaktır.

Ayvalık, Balıkesir

Çok eskilerden beri Ayvalık ülkemizin vazgeçilmez tatil beldelerinden birisidir. Burada filmler bile çekilmiştir. Dağların denize dik uzandığı Balıkesir – Ayvalık birbirinden güzel onlarca koya ev sahipliği yapmakta. Ege’ye sınırı olan Ayvalık, zeytinyağlı yemek severlerin de gözdesi. Buradaki Sarımsaklı plajında denize girebilirsiniz. Deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ailenizle birlikte rahatlıkla gidebileceğiniz Ayvalık’ta güvenle tatil yapabilir, çocuklarınızın da doyasıya eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bozcaada, Çanakkale

Bozcaada Marmara’da bulunan cennet köşelerden birisi.Sular her ne kadar serin olsada Bozcada gezilmeye ve görülmeye değer.Ayazma Plajı’nda denize girebilirsiniz. Bir motor kiralayıp adayı turlayabilirsiniz.Adaya feribot ile ulaşım sağnmaktadır.

Datça, Muğla

Datça denizi, doğası, havası, plajları ve kamp alanları ile tam bir tatil cenneti. Gündüz denizin tadını çıkarırken, gece de Datça sokaklarında tarihin havasını soluyabilirsiniz. Ovabükü Plajı‘nda denize girerek bu harika yerin tadını çıkarabilirsiniz.Amaç ne kadar deniz tatili olsa da Dionysos Tapınağı, Apollon Karneios Tapınağı, Knidos Afrodit’i gibi tarihi güzellikleri ziyaret etmenizi de öneririz.

Marmaris, Muğla

Amacınız gerçekten deniz, kum ve güneş ise hiç çekinmeden Marmaris‘i tercih edebilirsiniz. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu güzel yerde iş stresinden uzaklaşacaksınız. Harika bir tatilin tadına varacaksınız. Marmaris tam bir deniz bölgesidir. Denizin her türlü güzelliğini Marmaris’te keşfedebilirsiniz.

Alanya, Antalya

Türkiye’de turizm endüstrisinin önde gelen yerlerinden birisi Alanya. Sahil boyunca onlarca lüks oteli barındıran Türkiye’den ve yurt dışından turistlerin akın ettiği harika bir tatil destinasyonu. Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin de sık uğrak yeri olan Alanya, sizler tarafından da mutlaka tatil planı içinde yer almalıdır.Denizin muhteşem güzelliğini ayaklarınız altına seren Alanya, aynı zamanda da tarihi bir kent olma özelliğini taşımaktadır. Dim mağarası, Kızıl kule, Selinus Antik kenti ve Alanya Kalesi mutlaka gezip görmeniz gereken diğer yerler arasındadır. Sizler de denizin tadını çıkarırken, tarihin derinliklerine yolculuk yapmak isterseniz hiç vakit kaybetmeden Alanya’yı tercih edin.

Şile, İstanbul

İstanbul, yazmakla bitmez bu harika şehri. Boğaz silüetinin eşsiz manzarası ile Marmara’nın ve ülkemizin en ihtişamlı şehri. Hem güzelliği hem de tarihi ile İstanbul harika bir yer. Tüm bu güzelliklerin arasında güzel sahil ve deniz ortamıyla yazlıkçıların uğrak yeri olan Şile, birbirinden önemli tarihi eserleriyle de geçmişin izlerini taşıyor. Kum baba plajında geçireceğiniz hafta sonları size yoğun iş stresini unutturacağa benziyor. Sizler de İstanbul dışına çıkamıyorum diyenlerdenseniz, burası tam size göre bir mekân.

Atakum, Samsun

Atakum belkide daha yeni keşfediliyor. Karadeniz’in en gelişmiş, en güzel şehri olan Samsun’da eşsiz bir tatil keyfi yapamak ister misiniz? Atakum tam size göre.Çoğunlukla yakın illerden gelen turistleri ağırlayan bu yer, tatilini kalabalığın aksine sakin bir yerde geçirmeyi dileyenler için oldukça güzel. Tatil için güneye gidemiyorum diyenler, burayı seçerek hem tatil hem de ekonomik bir plan yapabilirler.

Hamsilos, Sinop

Hamsilos hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak isteyen herkesin tercih edeceği mekânlardan biri olmakla birlikte, uygun fiyatlarıyla da rekor kırmaya devam ediyor. Dalgaların kıyıya vuruşunu dinlerken, gözlerinizi koyun yeşilliklerinden alamayacaksınız. Kalabalıktan biraz uzaklaşmak ve doğanın kucağına sığınmak isteyen herkesin tercih edeceği bu küçük yer, sizlerin gözdesi olacak. En mutlu şehir seçilen bir ilde deniz tatili yapmak size de iyi gelecek.

Çeşme, İzmir

İzmir içinde sayısız güzelliği barındıran bir şehir. Bunlardan biriside Çeşme.Deniz tatili denildiğinde bahsetmeden geçemediğimiz İzmir – Çeşme. Yaklaşık beş ay kadar süren deniz mevsimi sık sık yüzme keyfi sürmek isteyenler için oldukça ideal bir yer. Gerek tarihi gerekse, doğal güzellikleriyle bütünleşen bu şehir size denizden gelen huzuru yaşatacak. Kalabalık beach club partileri ile de yazın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Deniz, kum ve güneşli bir tatil sizleri bekliyor.