Uzungöl, Trabzon

Uzungöl Çaykara Trabzon

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan Unzungöl, ormanların ve dağların çevrelediği turistik bir bölgedir. Uzungöl bölgesinde bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl, yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlamaktadır. Alüvyon set gölünün bir örneği olan Uzungöl, Doğal Sit Alanı konumundadır.

Soğanlı ve Kaçkar Dağları’nın birleşim yerinde yer alan bölge, ılıman iklimi ve bol yağış alması nedeniyle gür bir orman örtüsüyle kapıdır. Uzungöl’ü her mevsim yemyeşil görmek mümkündür. Bölgede 60’tan fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Yaban hayat konusunda da çeşitliliğe sahip olan Uzungöl’ün çevresinde bozayı, karaca, vaşak ve dağkeçisi gibi hayvan türlerini görmek mümkündür.

Uzungöl aynı zamanda bir tabiat parkıdır. Uzungöl Tabiat Parkı içerisinde geleneksel mimariye göre hazırlanmış çok sayıda pansiyon, otel ve bungalov bulunmaktadır. Turistlerin yoğun ilgisi, bölgenin en önemli geçim kaynağının turizm olmasına neden olmuştur. Otellerin yanı sıra kamp ve karavan konaklaması için doğayla uyumlu yeni tesisler de her geçen gün artmaktadır.

 

 

Uzungöl Kamp Alanı

Uzungöl’ün doğu tarafında üç kamp alanı bulunmaktadır. Kampçılara ve karavanlara hizmet veren bu noktada duş, tuvalet ve elektrik gibi temel hizmetlerin yanı sıra kafeterya ve dinlenme çardakları gibi olanaklar da bulunuyor.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Uzungöl, Trabzon’a 99 kilometre ve Çaykara ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlkbahar ve Yaz aylarında bölgeye yoğun ziyaretçi geldiği için ulaşım Sonbahar ve Kış aylarına göre daha kolay sağlanmaktadır.

Uzungöl’e karayolu ile gitmek için: Türkiye’nin her bölgesinden Trabzon’a giden şehirarası otobüsleri kullanabilirsiniz. Trabzon’a gelince buradan Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesi’nde bulunan Çaykara Tur minibüslerini kullanabilirsiniz. Çaykara Tur minibüslerinin ortalama 20 dakikada bir Uzungöl’e servisi bulunmaktadır.

Özel araç ile Uzungöl’e gidecekseniz Trabzon – Yomra – Arsin – Araklı – Sürmene – Of – Çaykara – Uzungöl rotasını izlemeniz gerekmektedir.

Uzungöl’e havayolu ile gitmek için: Trabzon Havaalanı’nı kullanarak Trabzon’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanı, Trabzon şehir merkezine yaklaşık 10 dakikalık mesafededir ve yine merkeze gelerek Çaykara veya Uzungöl dolmuşlarına binebilirsiniz.

Yorum Yap